004.cz

Jak na pěkné tělo?

"Cílem posilování je zaslat prostřednictvím vhodně zvolené velikosti i formy zátěže a striktního, řízeného pohybu do vybraných svalových skupin takové signály, které v nich vyvolají přiměřenou stimulaci a z ní vyplývající strukturálně funkční změny."

Proč? Kde? Jak začít? V čem? S čím? Jak často? Co jíst? Na tyto i další otázky se pokusím dát odpověď, vycházejíc z vlastních zkušeností. Z čehož je jasné, že tyto věty nejsou určeni pro ti, kteří už cvičí (i když, možná i oni tu najdou sem-tam něco zajímavého), spíše pro ty, kteří zvažují, že by začali chodit "do fitka"…

Proč cvičit?
Nejčastější je kombinace několika odpovědí:

  • chci zhubnout
  • chci zpevnit tělo
  • chci získat objemnější svaly
  • chci výt atraktivnější pro okolí

Zásada #1: Nestačí začít cvičit, je třeba v tom pokračovat. Pokud se tedy někdo rozhodne cvičit, musí si ještě před nakoupením toho nejlepšího oblečení vyjasnit, co přesně chce dosáhnout a jestli je ochoten tomu cílu leccos podřídit. Pokud jde někomu o hubnutí, měl by cvičit častěji, kombinovat různé formy tělesných aktivit s úpravou stravovacích návyků (zkrátka přestat žrát), upravit si i samotný jídelníček (adieu knedlíky, smažené řízky). Pokud jde o zpevnění těla, tam ta četnost cvičení nemusí být tak vysoká, je třeba ovšem dát důraz na skladbu cvičení, zatěžovat (nejčastěji léta zanedbávané) tělo rovnoměrně. Tato rovnoměrnost zatížení je ještě víc žádaná v případě, že chceme docílit růstu svalového materiálu. V tomto případě je nejdůležitější informací skutečnost, že každý sval lidského těla potřebuje k regeneraci určitou dobu, v rozsahu 1 – 3 dnů. Chce-li tedy člověk vypěstovat svaly a la Schwarzenegger, musí si rozložit zatěžování jednotlivých svalových skupin tak, aby ty měli dostatek času k regeneraci.

Zásada #2: Než začnete cvičit, najděte si parťáka, takzvaného sparring-partnera. Má to několik výhod, budete se navzájem hecovat, když se jednomu nebude chtít tak ho ten druhý snad dotáhne, když budete cvičit s většími váhami budete potřebovat aby vás někdo jistil…

Kde cvičit?
Je spousta možností, cvičit se dá doma (kliky, sed-lehy, dokonce si můžete koupit některé z těch zázračných přístrojů nabízených v TV-SHOPech), já ale radím spíš chodit do posilovny. Důvodů je hned několik:

  • ostatní cvičí taky, bude vám trapné odfláknout to
  • výkony ostatních vás budou nejspíš stimulovat
  • profesionální stroje a zařízení
  • přítomnost zkušených trenérů nebo cvičenců, kteří vám můžou poradit.

Zásada #3: Nikdy se nestyďte ptát se, jak máte cvičit. Špatně vykonaný cvik ne jenom že je neúčinný, můžete si navíc ublížit…

V čem a s čím cvičit?
Když začnete chodit do posilovny, rychle zjistíte že je to svým způsobem módní přehlídka. Většina se snaží vypadat co nejlépe, nejefektněji, ukázat co mu sluší nebo zakrýt nedostatky a často se při tom zapomíná na účelnost oblečení…

Zásada #4: Je důležité mít správnou obuv a oblečení, doporučuji kotníkové boty typu „indoor“ (určených pro halové sporty), rozhodně nedoporučuji sandále nebo pantofle, které chodidlo nedrží dostatečně pevně a může dojít k poškození kotníku nebo klenby. V případě oblečení je třeba chránit hlavní klouby (ramena, lokty, kyčle a kolena) zakryta, nejlepší je tedy mít tričko s polodlouhým nebo dlouhým rukávem (pozor na příliš dlouhý rukáv, může se připlést mezi dlaně a činku…) a kalhoty pod koleno nebo dlouhé (opět pozor na příliš dlouhé kalhoty, můžete si je přišlápnout…)

Jak na pěkné tělo? - komentáře

Komentář ze dne: 04. 02. 2010 21:47:35     Reagovat
Autor: Mirek (email) - neregistrovaný
Titulek:
Díky za informace. Je mi 24 a vážil jsem 156 kg. Doktor na mě udělal bububu a já začal doma cvičit. Teď mám 110 kg. O posilovně uvažuju, ale stydím se. Zkrátka se bojím, abych se na někoho moc nepodíval a nenařkl mě, že jsem... A vůbec nevím jak udělat první krok. Takže díky za tento mini seriál. A ostatním kolegům tlouštíkům vzkazuju: Jde to, jen přestat žrát a začít se hýbat. Horší je, že se na mne začaly lepit baby a je těžké se na něco vymlouvat.

Komentář ze dne: 29. 08. 2006 10:53:05     Reagovat
Autor: snooopy1 (email) - neregistrovaný
Titulek:
Nevím proč, ale nemohu zobrazit článek "Jak na pěkné tělo"... Půjde s tím něco udělat... jinak všecjny články, které jsem zatím četl, jsou velice zajímavé :-)

Komentář ze dne: 29. 08. 2006 18:01:17     Reagovat
Autor: redakce - neregistrovaný
Titulek: Re:
Díky za info, je to opraveno.

Komentář ze dne: 20. 04. 2006 15:47:36     Reagovat
Autor: honza - neregistrovaný
Titulek: Jak na pekne telo
Ja posilku moc nemusim. Misto toho delam bojove umeni a fakt to pomaha vic nez dobre :-)

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |