004.cz

Ted van Lieshout: Gebr

Ted van Lieshout: Gebr. (holandský originál) / Bratři

(angl. Brothers: Life, death, truth; něm. Bruder; fr. Frère)

"Tohle není začátek. Je to konec tvého deníku. Vkradl jsem se do tvého pokoje, potají jsem ti šmejdil v zásuvkách psacího stolu, až jsem našel tvůj deník. Sebral jsem ho, otevřel, nalistoval první prázdnou stránku a pak jsem začal psát. Ne, nečetl jsem, co sis do deníku napsal ty. Opravdu. Přísahám. Myslím, že je zákon, který zakazuje číst bez dovolení cizí deníky. Možná je i zákon, který do cizích deníků zakazuje psát. Ale já do něj píšu tak jako tak."

Maus je půl roku po smrti. Když se jeho matka rozhodne, že na zahradě spálí všechny Mausovy věci, aby se s ním tak rozloučila, jeho bratr Luuk vezme Mausův deník a začne do něj psát, aby ho zachránil před plameny. Tak začíná dialog, díky kterému se Luuk dozvídá mnohé o svém bratrovi i o sobě samém. Zjišťuje, že měli společného mnohem víc, než si myslel - včetně sexuální orientace.

Kniha Bratři (hol. Gebr.) je citlivý příběh o životě, odchodu blízkého člověka a o tom, jak nás některá tajemství vzdalují od těch nejbližších. Tato útlá kniha nejen pro mladé čtenáře získala prestižní cenu Deutsche Jugendliteraturpreis a vyšla zatím v angličtině, dánštině, estonštině, francouzštině, italštině, korejštině, němčině, norštině a švédštině.

Ukázky v češtině vyšly v čísle 7-8/2007 měsíčníku pro světovou literaturu Plav: http://www.svetovka.cz/.

autor článku: Mirek Pošta

Ted van Lieshout: Gebr - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |