004.cz

Shyam Selvadurai: Swimming in the Monsoon Sea / Plavání v monzunovém moři

Je léto roku 1980 a na Šrí Lance vrcholí monzunové období. Čtrnáctiletého Amritha, sirotka, kterého se ujala dobře zabezpečená rodina tety Bundle a strýce Luckyho, čekají nudné prázdniny, kdy jediným rozptýlením bude studium psaní na stroji a zkoušky Shakespearova Othella. Vtom ale z Kanady přijíždí Amrithův strýc se synem Nirešem, kterého Amrith vidí poprvé v životě. "Světák" Nireš s sebou přináší vítané rozptýlení a Amrith se snaží mít svého bratrance jen pro sebe, a to hlavně od chvíle, kdy se o něj začne zajímat jeho nevlastní sestra Mala. I díky dobírání spolužáků z ochotnického kroužku si Amrith s hrůzou uvědomuje, že svého bratrance má rád jako chlapec dívku, že je ponnaya.

Swimming in the Monsoon Sea podává nesmírně barevné líčení léta na Šrí Lance a života zdejších vyšších kruhů. Téma jiné orientace a první lásky zde není hlavním tématem, je však nedílnou součástí dilemat hlavního hrdiny, která jsou podána velmi jemně a citlivě. Vždyť homosexualita je dodnes na Šrí Lance (i v Indii) trestným činem a za velký úspěch se zřejmě dá považovat už jen to, že tato kniha mohla vyjít v indické mutaci. Doporučený věk 14-17. Kniha je zatím k dispozici patrně jen v angličtině.

Shyam Selvadurai se narodil na Šrí Lance a v devatenácti letech s rodinou přesídlil do Kanady. Jeho první kniha, Funny Boy (Legrační kluk) se stala bestsellerem a získala několik ocenění, včetně Lambda Literary Award. Neméně úspěšný byl i jeho druhý román CinnamonGardens (Skořicové zahrady), který byl přeložen do několika světových jazyků. Kniha Swimming in the Monsoon Sea je prvním Selvaduraiovým románem určeným pro mladé čtenáře. Získala ocenění Lambda Literary Award v kategorii knih pro děti a mládež.

autor příspěvku: Mirek Pošta

Shyam Selvadurai: Swimming in the Monsoon Sea / Plavání v monzunovém moři - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |