004.cz

Sýrie reportáž - úvod

"Ahoj mami, tady Tomáš. Sedíš? No jestli ne, tak se posaď.“ „Jo, sedím.“ „No, já totiž jel včera ve vlaku s kamarádama z kolejí. Domlouvali zrovna poslední detaily výletu do Sýrie, tak jsem se přidal. Žádosti o víza jsou už teď v Praze, letenky máme zamluvený na příští čtvrtek a za tři neděle jsme zpátky, “ vyhrkl jsem všechno na jeden nádech, následovalo chvilku ticho. „No to je hezký, nemohl jsi vybrat nějaký klidnější místo pro cestování? A co všechno potřebuješ?“ „Já jsem nevybíral. Přijedu pozítří pro stan a foťák a neboj, Sýrie je klidná totalitní země“, konejším mámu se smíchem. „Má jenom trošku neklidné sousedy.“ „A to jaký?“ „No, vpravo Irák, vlevo Libanon s Izraelem. Chceme se podívat taky do Jordánska. Ale to až doma.“

Vážení čtenáři, přinášíme vám cestopis našeho zvláštního zpravodaje z Blízkého východu. Reportáž je rozdělena do několika částí.

díl 0. - Úvod
díl 1. - Z Damašku do Palmyry
díl 2. - Dál na východ
díl 3. - Od Iráku k Turecku
díl 4. - Křižáckou cestou

Sýrie reportáž - úvod - komentáře

Komentář ze dne: 24. 10. 2005 14:53:21     Reagovat
Autor: honzík - neregistrovaný
Titulek:
ži a tudíž nepoznají nic lepšího. Nicméně vysoký počet uprchlých žen od rodin v Evropě, kde i přes hrozbu vraždy od vlastní rodiny, si vyberou lepší život, je důkazem, že žena chce být svobodna.
Autor dále píše o tom, jak se kluci drží kolem pasu na ulici. Ano, protože dívky držet nesmí. Rozhodně to neznamená, že by tam snad byla tolerance ke gayům. I přesto, že tam je nízký trest za homosexualitu, hrozí gayům smrt. Velice časté jsou vraždy v rámci rodin. A na Alžírsku, kde jsou dokonce i případy ukamenování, můžeme jasně vidět, co by se stalo se Sýrií pokud by padla současná socialistická sekulární vláda. I v Egyptě, pokud by padl současný režim či byli svobodné volby, kde by mohlo kandidovat Muslimské Bratrstvo s podporou 70-90% populace, by znamenalo přijetí šaríi a trest smrti pro gaye.

Komentář ze dne: 06. 10. 2005 08:52:21     Reagovat
Autor: honzík (email) - neregistrovaný
Titulek: tendenční popis?
Dneska, bych chtěl napsat, co se mi nelíbí na tomto cestopisu, který ukázal povrchní pohled na syrskou společnost, která není tak dobrá, jak by se na první povrchní pohled mohlo zdát.
Autor udiveně píše, že je v Sýrii nízká kriminalita, když si u nás myslíme, že tam řádí tlupy banditů a jiných pochybných individuí. Autor si zřejmě neuvědomil, že v každé diktatuře a totalitním systému platí jedna zásadní věc: NÍZKÁ KRIMINALITA, která je způsobena bezpečnostními složkami. V policejním státě samozřejmě ubývá soukromí a kriminalita zákonitě musí být nízká. To známe i ze SSSR či Třetí Říše.
Dále autor píše o lásce studentů k současnému prezidentovi Sýrie, zřejmě si neuvědomuje, že nemohli vědět, jestli náhodou jeho parta nejsou tajnými policejními provokatéry. Kritizovat režim totiž může znamenat nejenom konec kariéry a vyhazov ze školy, ale dokonce i jistou smrt.
Dále zde píše o spokojenosti žen. Autor opět zanedmal jednu skutečnost. Dívky jsou od mládí vychovávany jako méněcenné než mu

Komentář ze dne: 05. 10. 2005 21:56:18     Reagovat
Autor: honzík (email) - neregistrovaný
Titulek: Islám v Evropě
ČT 2 - pořad INFILTRACE - JÁ, MUSLIM
ČT2 pátek 7.10.2005, 21:20
Repríza: ČT2 neděle 9.10.2005, 03:00

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |