004.cz

Mami, tati...

Období rodinného coming outu je bezpochyby jedním z nejtěžším, kterým gay ve svém životě prochází. Je to období značně vysilující, které potřebuje leckdy pevné nervy. Jde o proces, kdy se snažíš s lidmi, kteří jsou ti blízcí, podělit o něco silně osobního a intimního. Ale uvidíš, že na samém začátku to vypadá vždy mnohem horší, než se nakonec ukáže.
Rodiče budou potřebovat nějaký čas, aby tuto zásadní informaci strávili. Pokud o Tvé sexuální orientaci nepochybovali již dříve, může trvat několik měsíců nebo i více než rok, než vše pochopí a se vším se vyrovnají. Během té doby spolu prožijete mnoho okamžiků, kdy se s rodiči můžete stát mnohem bližšími i oddanějšími. Je to okamžik, kdy rodiče musí sami sobě připustit tuto změnu. Na následujících stránkách ti přinášíme některé tipy, které mohou pomoci usnadnit celý průběh rodinného coming-outu.

Existuje mnoho různých způsobů, jak někomu říci, že jsi gay nebo lesbická žena. Přitom nelze všeobecně určit úspěšnost jednotlivých variant. Pokusíme se ti ukázat, kdy je lepší volit tu kterou metodu a co všechno je dobré mít promyšleno, než se rozhodneš svěřit. Budeš dlouho přemýšlet, jak na to jít a co odpovědět na první reakce. Necvič si své odpovědi, ale přemýšlej o důvodech, proč vlastně chceš před rodiči vyjít s pravdou ven. To tě posílí a diskuze s rodiči bude mnohem silnější a z tvé strany sebejistější.

Komu prvnímu se rozhodneš říct o své orientaci, je opravdu jen na tobě. Může to být nejlepší přítel nebo i člen vaší rodiny. Doporučujeme ale vyzkoušet si coming out na kamarádech, nejlépe vrstevnících, kde se setkáš s nejliberálnějšími postoji. Nezapomeň ale, že pokud někomu řekneš o své sexuální orientaci, může se stát, že se tato zpráva rozšíří během krátkého období, aniž bys o to nějak usiloval. Musíš počítat s tím, že lidská povaha je nevyzpytatelná a neexistuje nic, čemu bys tím mohl zabránit. Jestli jsi odhodlán a připraven vypořádat se s případnými negativními reakcemi, které odhalení může přinést, není důvod, proč by ses měl nebo měla nadále trápit skrýváním a lhaním těm, na kterých ti záleží.

Mami, tati... - komentáře

Komentář ze dne: 29. 09. 2012 22:20:27     Reagovat
Autor: Piskot (email) - neregistrovaný
Titulek: Jsem gay a co má jako být
Ze začátku jsem měl hrozný strach jak to mám doma říct. Měl jsem připraveno hromady a hromady způsobů a nakonec sem prostě přišel za mamkou a řekl:,,Mami jsem gay,,.
a ona mi na to řekla že je to uplně v pořádku že lidi jsou hold prostě takoví a že jí to vůbec nevadí. Přijala to uplně v pohodě a až do teďka se spolu pořád bavíme a je to uplně stejný jako před tím než se do dozvěděla.

PS: Je mi 13 a nevymýšlím si to :-)

Komentář ze dne: 18. 06. 2011 21:33:52     Reagovat
Autor: Jan (email) - neregistrovaný
Titulek: Poradte mi prosím
Ahoj mám hroznej problém a potřebuju nějakou pomoc popřípadě kdo má podobnou zkušenost .mě je 18 mýmu přítely 23 .Moje mamina mi začala kvůli tomu když zjistila že jsem na kluky a pak když zjstila že mám přítele děs ze života.neustále nějaký připomínky at toho nechám že si kazím život že to bude ostuda až se to dozví příbuzní.Je to fakt děs , jsem docela psychicky na dně .Nemít přítele který mě hodně moc drží za což mu jsem moc rád ,asi bych to nezvládl .Máte někdo ějaký zkušenosti. Nikomu to nepřeju je to děsný podraz od vlastních rodičů

Komentář ze dne: 02. 05. 2011 21:52:57     Reagovat
Autor: Jiří - neregistrovaný
Titulek: Ahoj
Ahoj jsem gay , je mi 18 let mám přítele je mu 24 let o něm rodiče všechno ví ,ale já jím nic neříkal ani nemají nějaký podezření nic .Jak jim to mám něak říct.Pls.Poradte mi .

Komentář ze dne: 04. 05. 2011 14:44:01     Reagovat
Autor: Mates - neregistrovaný
Titulek: Re: Ahoj
No těžko radit jak to říct, spíš bych Ti pro začátek poradil aby ses s tím, jak a kdy to říct rodičům moc nestresoval, užívej si vztahu s přítelem a ono to nějak vypline, uvidíš. Myslim, že čím víc člověk něco řeší, tím víc je z toho nervozní, pamatuji na smiřování se s tím, že jsem gay, nebylo to vůbec lehké a byl jsem kvůli tomu mnohdy velmi nepříjemný i na lidi, kteří si to vůbec nezasoužili.

Komentář ze dne: 05. 05. 2011 21:49:33     Reagovat
Autor: Michal (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: Re: Ahoj
A jak dlouho ti trvalo smíření s orientaci? Mam podobne problem jako ty. Jsem gay a jsem taky nepravem protivny na lidi. Mohl by si mi to popsat jak si to prozil? Dik

Komentář ze dne: 28. 12. 2011 14:43:28     Reagovat
Autor: pan tamtadamtadam - neregistrovaný
Titulek: Re: Ahoj
já bych to udělal dopisem možná, taky s tím mám problém, ale nevim ani jestli jim to řeknu, ale nejideálnější řešení pro mě, by bylo dopisem jak uz jsem nekde cetl ze i to jde :)

Komentář ze dne: 04. 02. 2011 13:28:46     Reagovat
Autor: Jirka (email) - neregistrovaný
Titulek: Ahoj
Ahoj je ,mi 18 let , vím o sobě že jsem gay , mám šílený strach to říci někomu(rodiče,kamarádi,atd)Hrozně mě to trápí a nevím co s tím . Poradte mi pls.

Komentář ze dne: 05. 04. 2014 19:41:22     Reagovat
Autor: uE0zihIuxFgD (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: Ahoj
Zdrastvuyte. U menya k vam vsyem bolshoy vorpos. Nadeyusy vi ne obiditesy, chto ya pisu v cirilike. Ya soberayusy otkrity v Prage chastniy sad pro Ruskix ziteley v Chexii. Xochu shtob tam bylo vsyo, kak v Rossii. Ya sama z Ukraini i v sadik tuda xodila. Me toze bolshe nravitsya sistema obrazovaniya malishov v Ukrajine i Rosii. Planirovala zuchaty detey cheskiy, russkiy i angliyskiy jazik. No kak seychas prochitala vashie komentari, to ne znayu, esli russkiy zelatelno u roditeley. To skazite pozalusta vashe minenie k obrazovanie yazikov. Spasibo bolyshoe. Olesja

Komentář ze dne: 05. 11. 2010 22:46:04     Reagovat
Autor: Šárka - neregistrovaný
Titulek:
Dobrý den.Jsem 15 ti letá dívka,uvažuju o tom,jak říct rodičům,že jsem lesba.Nevím,jestli jim to mám vůbec říct a jestli to pochopí.Možná,že bych to měla říct nejdřív kamarádce,jenže do té jsem zamilovaná.Bojím se dát najevo pravdu,i když už to nemůžu vydržet v sobě pořád skrývat,docela mě to trápí.Bojím se jí to říct,protože skoro vůbec nevím,jak by to vzala.Jsem si skoro jistá,že je jenom na kluky,nechci jí už dál lhát,ale zároveň nechci ztratit její přátelství.Trápí mě to ,chtěla bych to rodičům i jí říct,ale pořád se mi pro to nedaří najít dostatek odvahy.Nevím co mám dělat,ale tuším,že dříve či později stejně budu muset s pravdou ven.Mám to udělat teď,nebo radši počkat?Prosím poraďte mi.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |