004.cz

Jak budou rodiče reagovat?

Existuje určité spektrum typických reakcí rodičů na homosexualitu svých dětí. Sexuologie někdy vyčleňuje rodiče gayů a leseb do skupin podle jejich reakcí a chování na odmítající a vydírající, smlouvající, věcně vyčkávající a hyperprotektivní (ochranný typ).

Jednotlivé skupiny rodičů se poznají podle typických reakcí. Patří sem především známé výroky: "Seš si jistej?", "já sem si toho taky zkusila, když jsem byla mladá", "neboj, z toho vyrosteš..", "už jsi to zkusil s holkou?", "určitě byla nějaká nezkušená a ty sis to špatně vyložil", "zkus se víc snažit!" a "jak to můžeš vědět tak jistě ve svém věku?", "bože můj, to je neštěstí, hlavně to nikomu neříkej!"

Odpovědi na takovéto otázky si zkus připravit, protože ačkoliv ti připadají absurdní a nerelevantní, jsou takřka opakujícím se pravidlem. Pokus se je probrat s tvými nejlépe stejně orientovanými přáteli, nebo nahlédni do průvodce pro rodiče, kde jim na ně odpovídáme.

Některým členům vaší rodiny může tvůj coming out způsobit tak velký šok, že nebudou moci tyto otázky ani vyslovit. A to nejen bezprostředně, ale i v budoucnu. Pokud zpozorujete zmatené chování a nekoordinovanou verbální roztržitost, pokuste se chopit slova a vysvětlit jim, proč jste jim to řekli, co to pro vás znamená a nabídněte jim informace a nějakou literaturu, ve které mohou najít nějaká vysvětlení příčin homosexuality. Doporučuje další část této publikace -  průvodce pro rodiče – Můžeme porozumět nebo projekt homosexualita.004.cz.

Většina gayů však zažívá především kladné reakce. Například: "Jsem ráda, žes mi to řekl. To ses nemusel/nemusela bát. Za to nemůžeš a já tě za to přece neroztrhnu" nebo "no to je dost, už jsme měli s taťkou tušení a jen jsme čekali, až to z tebe vyleze."

Stává se také to, že rodina sice akceptuje svého potomka, ale k jejich přáním či podmínkám patří to, že svého potomka nechtějí nikdy vidět v obětí s dalším mužem či ženou. Argumentují tím, že by nezvládli pohled na otevřený cit mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Někdy vyjádřeno i velmi expresivně: "Vidět tě, jak se líbáš s chlapem, tak se mi udělá zle". Neříkej jim proto všechno najednou. Dobře, jsi gay nebo lesba, ale není nutné, aby hned znali podrobnosti z tvého intimního života. Rodiče vyrůstali v období, kdy homosexualita nebyla tak tolerována jako nyní. Možná, že až poznají tvého přítele, tvou přítelkyni, změní názor i na toto téma.

Mnoho rodičů bude cítit do jisté míry velkou ztrátu, že se nedočkají vnoučat a svatby. Tento problém může někdy ničit pocit životního naplnění, což můžeš pocítit v chybějících projevech jejich lásky k tobě.

Po prvních hodinách si rodiče jistě uvědomí, že jsi jejich dítě. Jen velmi málo rodičů odmítne vlastní děti, protože jsou homosexuální.

Jak budou rodiče reagovat? - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |