004.cz

Krok do komunity

Když si táta pořídil domů internet, podařilo se mi tam nejprve jen náhodně, později cíleně najít hodně informací na web stránkách.

Šimon

Kamarádka, které se svěřuju se vším, mi poradila, abych si poslechla rozhlasový pořad Bona Dea. Do té doby bych nevěřila, že máme podobný pořad i pro naši menšinu.

Klára

Jednou z častých možností, kde dnes hledat první informace a kontakty s gay a lesbickou komunitou, je internet. Není bez zajímavosti, že výraz gay je čtvrtým nejčastějším zadaným ve vyhledávačích. Je relativně snadnou, dostupnou a zároveň anonymní formou získání informací, poučení, ale i zábavy, třeba formou nezávazného pokecu na chatu. Snad by si měl člověk uvědomit, že vyhledané adresy zůstávají určitou dobu ukryté v systému. Nejednou taková neopatrnost vedla k nechtěnému vyzrazení orientace rodičům či zaměstnavateli. Mezi české internetové stránky, kde lze najít nejvíce informací o lesbickém a gay světě patří www.stud.cz , www.lesba.cz , www.004.cz, gay.iniciativa.cz a řada dalších. Zajímavé stránky má také mnoho lesbických a gay organizací z celé republiky, gay klubů a podniků, ale i někteří jednotlivci.

Dalším snadno dostupným a anonymním zdrojem informací je rozhlasový pořad Českého rozhlasu stanice Radiožurnál Bona Dea, který již téměř pět let vysílá pravidelně půlhodinu pro (a nejen) lesbičky a gaye každé pondělí od 20 hodin.

V minulosti vycházel za spolupráce gay a lesbických organizací společensko-kulturní měsíčník SOHO revue, později Gayčko v nákladu několika tisíc výtisků. Nadále vycházejí další tiskoviny, i když nejsou tak široce dostupné, zejména mimo větší města. Patří mezi ně informativní časopis Amigo, bulletiny jednotlivých lesbických a gay sdružení, jako je Studna, Náš svět. Ze Slovenska lze získat měsíčník Atribút.

Komerční gay podniky pak najdeme prakticky jen ve velkých městech - Praze, Brně, Ostravě, Plzni, kde existují také větší komunity. Pro gaye je typické, že mnoho z nich se stěhuje do měst. Na nich oceňují jak jejich anonymitu, tak častější možnost setkání s dalšími gayi. Za lesbický podnik lze považovat zatím pouze pražský A-klub, ale některé kluby jsou smíšené. V malých městech spíše působí nevýdělečná občanská sdružení, případně menší neformální skupiny.

Komerční gay podniky se přece jen poněkud odlišují. Vedle barů, kaváren a diskoték existují i specializovanější podniky jako sauny, leather kluby, gay kina atd. Proto je lépe si před jeho návštěvou zjistit, o jaký typ podniku se jedná. Pokud někdo jako první setkání s gay komunitou zvolí podnik nabízející erotické služby, může mu to jen dále zkreslit jeho stávající představy.

Krok do komunity - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |