004.cz

Budeš se mnou i teď kamarádit?

Do Pavla jsem se zamiloval hned první den, kdy jsem ho ve škole uviděl. Hodně jsem o něho stál a nakonec se mi podařilo získat jeho přátelství. Po roce jsem to nevydržel a řekl jsem mu, co pro mne znamená a že ho mám rád. Víc, než si možná myslí. Od té doby se mi začal vyhýbat. Někdy byl i hrubý. Moc mne to mrzelo a nevěřím, že ostatní lidé jsou schopni nás opravdu pochopit a přijmout.

Jirka

Se svým zaměřením jsem se nemohl dlouho vyrovnat. Pak mi došlo, že nejsem o nic horší než ti druzí, měl jsem pocit, že už se před nimi nechci skrývat. Byli jsme v našem studijním kruhu všichni dobří kamarádi, a tak jsem jim to na jednom mejdanu všem řekl. Následovalo trapné ticho a já si připadal hrozně. Omluvil jsem se, že jsem jim zkazil večer, a vypadl jsem ven.

Luboš

Během coming outu nastane okamžik, kdy už nechceme zůstat se svým tajemstvím sami. Hledáme někoho, komu bychom se mohli svěřit. Přitom je dobré být opatrný, protože kladná reakce na naše odhalení nám dodá sebedůvěru, zatímco odmítnutí nás vrátí v našem vývoji o pěkný kus zpět. Přitom jedna špatná zkušenost může potlačit i deset hezkých přijetí.

Proto bychom měli zvážit, komu se svěříme. Většina lidí dokáže dobře přijmout svého dobrého kamaráda či kolegu, když se dozvědí o jeho odlišném sexuálním zaměření, existují ale výjimky. Zpočátku je lépe se svěřit jen jednomu člověku, ke kterému máme blízký citový a kamarádský vztah. Naše sdělení by mělo vyplynout ze souvislosti hovoru, třeba o trápení s láskou, a nemělo by jít o patetické prohlášení či vyznání. Neomezujme se na pouhé sdělení, protože někdy náš přítel jen nemusí vědět, jak vlastně reagovat. Jeho mlčení je pak projevem rozpaků a ne odmítnutí. Neví, jestli nemá vyjádřit soucit, pomoc, zpytuje svědomí, jestli se dříve nevyjádřil o gayích nepříznivě. Měli bychom umět ocenit, když kladně přijal projevenou důvěru.

Obtížné je svěřovat se osobě, kterou milujeme. Pokud je náklonnost oboustranná, pak je vše v pořádku. Ve většině případů se však obracíme na heterosexuálního kamaráda. Ten je v těžké pozici, kdy nechce odmítnout naše přátelství, nechce nás zranit, ale přijmout projevenou lásku není schopen. Navíc platí pravidlo, že když jeden člověk druhého miluje, a ten to nechce či není schopen opětovat, měli by najít sílu k rozchodu. Jinak jejich vztah bude příliš zatížen vzájemným trápením a toho hezkého bude mezi nimi méně a méně.

Dívky a ženy přijímají homosexualitu lépe než muži. Snad to souvisí s jejich citovostí a větší tolerancí. Právě u mužů se častěji setkáme s kamarádovou obavou, zda vlastně nejde o vyznání lásky či výzvu k erotickému dobrodružství spíše než o pouhý projev důvěry. Je to důsledek jednoho z přežívajících předsudků o mužské homosexualitě, že se vlastně jedná o hypersexuální jedince. Předsudky vůči homosexualitě pak bývají častěji zatíženi starší a méně vzdělaní lidé.

Osobní znalost homosexuála je jeden z významných faktorů při přijetí tolerantních postojů k homosexualitě a odbourávání předsudků. Svěřením se blízkému člověku tedy uděláme kus práce nejen pro sebe, ale i pro postavení celé naší komunity.

Budeš se mnou i teď kamarádit? - komentáře

Komentář ze dne: 20. 09. 2012 00:55:09     Reagovat
Autor: Luxy98 (email)
Titulek: Nevím, co dělat
Ahoj, jmenuju se Martin a mám takový menší problém. Je mi 15 a ve třídě se mi líbí jeden kluk. Je stejně starý jako já, je vysoký, hezký, má pěknou postavu, krátké vlasy a hnědé oči. Jen jeho orientací si nejsem jistý. Vysvětlím vám situaci. Já ho "chci", mám ho prostě rád. Dalo by se i říct, že ho miluju. Jsme si docela blízcí a jsme kamarádí. Ale vůbec nevím, co si mám myslet o jeho chování ke mně. Někdy se ke mně chová jako k normálnímu kámošovi a někdy taky ne. Povím svůj příběh. Jednou jsem s ním jel do Karlových Varů na galavečer bojových sportů - pozval mě. Když měl po zápase, tak se šel na pokoj osprchovat, já šel samozřejmě s ním. Čekal jsem. Když se vrátil, tak já jsem seděl na posteli a on přišel jenom v trenkách - úplně mi začalo bušit srdce. Říkal mi něco ve smyslu "taky ukaž břišáky", ale já jsem se maximálně styděl a nebyl jsem schopný jakkoliv reagovat, pak čekal, co řeknu, koukal na mě a pak se začal oblíkat. - To byl první příběh. Má hodně kamarádů, ale já jsem jediný, koho asi už 5x pozval do kina! Vždycky, když jsme vedle sebe seděli, tak jsem se snažil nepatrně dotknout se jeho ruky svou a neměl jsem pocit, že by jakkoliv ucuknul nebo tak. - druhý příběh. Máme skoro společnou cestu domů, takže vždycky jdu s ním a povídáme si. Pak vždycky stojíme ve vchodě a rozloučíme se.
Nevím, co si o tom všem mám myslet, jestli je gay, nebo není. Už dlouho jsem přemýšlel, jak mu mám něco naznačit, ale pořád si ním nejsem jistý. Nevím, jak mám reagovat, když vydá další "signál". Potřeboval bych obrovskou radu.
Předem díky moc ;)

Komentář ze dne: 14. 01. 2010 17:31:05     Reagovat
Autor: - neregistrovaný
Titulek:
Já to vyřval na FB a mam klid. Lidi jsou z toho na rozpacích a nedávaj mi aspoň ty blbý všetečný otázky. :-D

Komentář ze dne: 27. 07. 2012 14:28:43     Reagovat
Autor: - neregistrovaný
Titulek: Re:
Také jsem to vyřešil tímto způsobem :D

Komentář ze dne: 13. 01. 2010 21:34:36     Reagovat
Autor: Peťul - neregistrovaný
Titulek:
Je to asi rok, co mě po rozchodu v krizi potkal spolužák a já mu to vyklopila, že jsem homosexuální. Tvářil se velmi chápavě a slíbil mi, že to nikomu nepoví. Tak jsem s tím pomalu začala seznamovat i ostatní své přátele. Po čase mi kamarádka řekla, že se o "můj příběh" podělil s partou z vyššího ročníku, bylo mi trapně. Najednou jsem měla pocit, že na mě často divně koukají, o to víc jsem však zvedla hlavu jako bych jim chtěla dokázat, že jsem, kdo jsem a jim do toho snad nic není. Ale ten pocit, že o mě lidi, které sotva znám jménem vědí tolik, není příjemný. Vlastně by mi tak nezáleželo na tom, co vykládá, ale mám jen strach, že se to donese k rodičům. Vím, že by jim to ublížilo, a proto si nezaslouží další starosti, chci jim to říct, až potkám tu, se kterou budu chtít žít. Ale přeci jen zase dlouho váhám, než to někomu povím..

Komentář ze dne: 17. 06. 2009 17:07:08     Reagovat
Autor: Kuba - neregistrovaný
Titulek:
To že sem gay sem pár lidem řekl..přesněji třem. Do očí bych to ale asi nikdy nezvládl. Napsal jsem jim to na icq a to takovým stylem, že to beru jako by to nic nebylo se spoustou smajlíků. Ve skutečnosti mě to ale dost trápilo.. Teď už to o mě ví hodně lidí, přitom ne ode mě. Vim kdo to vykecal a kdo to šířil dál.. Kdyby to šlo, vrátil bych to nejspíš zpět. Asi jsem to moc uspěchal..

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |