004.cz

Kdo je gay?

Pojem homosexuál v mnoha lidech vyvolává představu, že se jedná jen o sex. Jeden z předsudků předpokládá, že homosexuální muži a ženy mají větší zájem o sex, že jejich pohlavní život je projevem jakési rozmařilosti. Homosexuální vztahy se však podstatně neliší od vztahů mezi mužem a ženou. Jsou stejně plné citů, žárlení a partnerských radostí i konfliktů. Homosexualita ovlivňuje i životní styl, gayové a lesbické ženy se lépe uplatní v některých povoláních a koníčcích, naopak v jiných profesích a sportech se s nimi setkáváme méně často. Většinou nemají v péči děti, mají méně rodinných závazků, a tedy se mohou více projevovat v jiných oblastech společenského života. Homosexuální muži se ujali v mnoha zemích odpovědnosti za preventivní kampaň proti AIDS, kterou zareagovali na smrt svých přátel.

Protože homosexualita se zdaleka netýká jen pohlavního života, prosazují se jiná a vhodnější pojmenování pro tento jev. To pomáhá vyčlenit homosexualitu ze sféry zdravotních poruch, a ta se stává širší součástí společenského života. Z angličtiny pochází výraz gay (čti gej), který se během několika posledních let stal mezinárodním. Ten může zahrnovat i homosexuální ženy, které se někdy nazývají lesbické. Než o homosexualitě bývá vhodnější hovořit o homoerotickém zaměření. Tento termín totiž zahrnuje i citovou stránku sexuální orientace.

Výraz třetí pohlaví bývá odmítán, protože chápe homosexuála jako zvláštní druh mezi mužem a ženou. Homosexuál si je však vědom své pohlavní role, kterou zpravidla přijal. Navíc podporuje tento výraz vžitou představu o zženštilých gay mužích a drsných lesbických ženách, která se však týká jen malé části všech homosexuálů. Termíny uranismus, tribadismus a kontrární sexuální orientace považujeme za zastaralé. Sodomie a pederastie pak jsou nejen hanlivé, ale i nepřesné, protože označují i jiné jevy než jen homosexualitu.

Širší veřejnost někdy homosexualitu směšuje a zaměňuje s dalšími stavy.

Transsexuál je člověk s opačnou pohlavní identitou. Tedy cítí a jedná zcela opačně, než je jeho tělesné pohlaví, a přeje si "omyl přírody" změnit. Jeho sexuální orientace je většinou, ale ne vždy, heterosexuální v souladu s jeho psychickým pohlavím. To znamená, že tělesně žena se cítí mužem, přitahují ji ženy, ale v tomto vztahu se chová jednoznačně jako heterosexuální muž. Někteří transsexuálové v péči sexuologů podstupují přeměnu pohlaví. Existuje i jejich občanské sdružení Transfórum.

Transvestité jsou naopak muži, kteří se v rámci své změněné poruchy pohlavní identity občas převlékají do ženských šatů a částečně tak žijí v ženské roli. Zpravidla je eroticky přitahují ženy a lékařskou pomoc nepotřebují. Sdružují se v tzv. CD/TV (podle cross-dressing / transvestitismus) sekci.

Travestie pak není ani diagnóza, pohlavní identita či sexuální orientace. Jedná se o kulturní fenomén, kdy muži, většinou homosexuální, na jevišti imitují ženy - kulturní hvězdy.

Kdo je gay? - komentáře

Komentář ze dne: 29. 10. 2011 16:16:52     Reagovat
Autor: pešul (email) - neregistrovaný
Titulek:
Potřebovala bych poradit. Začalo to tím že jsem chodila s klukem pět a půl roku.Byla jsem do něj blázen. Doma jsem ale měla problémy a tak jsme se museli rozejít. Moc mě to vzalo byly jsme spolu tak dloho a já jsem ho sttašně milovala. za půl roku po našem rozchodu jsem mu volala. 5ekl že se sejdeme druhý den na zastávce. Na zastávce mi oznámil že je gay...nevím co mám dělat...jsem s toho zoufalá

Komentář ze dne: 07. 11. 2011 20:18:44     Reagovat
Autor: (email) - neregistrovaný
Titulek: Re:
Tak to asi vím, co prožíváš. Já jsem se poprvé zamiloval - a taková nepříjemná informace může člověka dostat na "psychické dno". Prostě...láska je svině :-)
Co poradit? Asi..poradil bych, udržovat s ním aspoň kamarádský vztah...je lepší s dokonalým úžasným klukem aspoň kamarádit, když mu nemůžeš dát ani pusu...ale chápu, že to musí být hrozné...ještě před týdnem jsem byl v ne zcela podobné situaci, ale rozhodně v situaci s podobnými nebo ještě možná horšími důsledky.

Držím palce :-)

Komentář ze dne: 08. 11. 2011 17:44:14     Reagovat
Autor: - neregistrovaný
Titulek: Re:
no jestli si s tím je totál jistej, tak nezbývá, než se s tím smířit. nějaký snahy ho přesvědčit, že určitě není, jsou docela zbytečný. jeho by otravovaly a tobě dávaly ještě větší naděje a tak by ses ještě víc dostala do depek. prostě celkově to ničí ještě to, co mezi váma zůstalo a může zůstat.
mně se stalo něco krapet podobnýho. teda bylo to naopak. přes rok jsem byl s jedním klukem a úplná paráda. no a po čtnácti měsících (letos v lednu) si začal s mou spolužačkou a dobrou kamarádkou (byla to třetí osoba, který jsem o sobě řekl, že já manželku nikdy mít nebudu). a z její strany najednou ze dne na den strašně zlý chování. snažil jsem se to pochopit a přejít to, doufal jsem, že když byla taková důvěrná osoba pro mě, že se pokusí v celý situaci pomoct, ale z její strany nebylo vůbec milý chování. a já se teda totálně zhroutil. všechno mi bylo jedno, na všechno jsem kašlal, všechny jsem posílal do prdele. po čase jsem na to našel "lék": pořád něco dělat, pracovat, cokoliv řešit. pak jsem na to nemyslel. ale když jsem lehl do postele, začal jsem přemýšlet a zas tam byla ona. a hlavně on. protože moje city k němu nezmizely.
každopádně s ní to dopadlo tak, že jsme spolu do srpna nemluvili, s ním se snažím obnovit aspoň kamarádskej vztah, ale bohužel to moc nejde. před pár měsícema to zdůvodňoval tím, že se se mnou nechce bavit, když mám problém s tou holkou. teď, když s ní jsem aspoň rámcově v pohodě a nesnažím se myslet na její "zradu", zas jeho snaha o obnovení padla úplně. Já bych teda chtěl moc. taky se o to snažím (a mám pocit, že někdy až tak, že už to není dobrý). vždyť on vlastně byl první člověk, se kterým jsem si ve všem rozumněl. a ač jsme se oba změnili a to, co bylo, už stopro nebude, chtěl bych se pokusit to zas rozjet. každopádně to je běh na dlouho trať a je potřeba snaha obou.
takže z toho jak to vidím já bych ti poradil toto: ač to bude znít krutě, tak jestli ho fakt miluješ, tak to znamená, že pro něj chceš to nejlepší. a jak se zdá, tak to nejlepší pro něj je nějakej kluk. a tak ho respetuj, nesnaž se ho změnit. asi nějakej čas potrvá, než k němu ten tvůj intenzivní vztah skončí, ten nezmizí přes noc. tak si najdi něco (někoho) jinýho, čím ten čas vyplníš. a ono to skončí (ikdyž si stopro říkáš, že to nikdy nepřestane, vož já sám znám, tak ono opravdu skončí). a jestli budeš ty i on pak chtít, zůstaňte kamarádama. a jeslti tohle všechno zvládneš, tak tě to neskutečně posílí. to poznáš sama :)

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |