004.cz

Walkerová, Alice: Barva nachu

Významná americká černošská spisovatelka Alice Walkerová se ve svých dílech zabývá především útlakem černých žen. Běloši se stavěli arogantně vůči černým, ale černí muži se ke svým ženám nechovali o nic lépe.

Naopak, černá žena stála na společenském žebříčku úplně nejníže a neměla snad vůbec žádná práva. Hlavní hrdinka Celie, jejíž dopisy Bohu a nevlastní sestře tvoří nejpodstatnější linii vyprávění, žije v bídě a neutěšených poměrech, od třinácti let ji znásilňoval nevlastní otec a pak jí odebral dvě narozené děti. Natolik se stydí za svůj život, že o něm raději Bohu nevypráví, ale píše, i když psát moc neumí, ale takové věci by se styděla vyslovit. Po seznámení se zpěvačkou Shug zjišťuje, že jsou jí ženy bližší po všech stránkách než muži...

Přes všechno utrpení vyznívá kniha smířlivě, odloučené sestry se nakonec shledají, Celie se osamostatní od otrockého postavení, zůstává v partnerském svazku se Shug (a její duše vykvete "jako nachový květ"), dokáže najít cestu i k bývalému manželovi, s nímž se lidsky sbližuje a smiřuje.
Velice kvalitní a čtivá kniha, která řeší otázky vztahů mužů, žen, homosexuálů, černochů, bělochů i Afriky a Ameriky. Lze ji sehnat v knihovně.

Walkerová, Alice: Barva nachu - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |