004.cz

Antošová, Svatava: Dáma a švihadlo

Svatava Antošová je výrazná česká literární osobnost, známá především svou poezií.

Dáma a švihadlo je román vyprávěný v první osobě a v řadě dílčích skutečností i pocitů vycházející z přímé autorčiny zkušenosti. Je to volné vyprávění obsahující více časových rovin, děj je spojen snobskou vypravěččinou přítelkyní Ofelkou.

V podtitulu románu stojí "lesbicko-killerská parodie s autobiografickými prvky" - vypravěčka románu na začátku rozmarnou egoistickou a zlou Ofélii zavraždí, zbytek románu se jí v hlavě odvíjí roky, které trval jejich vztah, a některé epizody. Není to detektivka, podle poslední scény není vůbec jasné, zda se vražda odehrála ve skutečnosti nebo jen v autorčině fantazii, nikdo po nikom nepátrá ani neničí stopy... Během vypravování před námi vyrůstá panoptikum různých postav a postaviček: literátů, filosofů, redaktorek komerčního časopisu, frustrovaných manželek, homosexuálů atd. Autorce v žádném případě nechybí smysl pro humor a ironickou nadsázku, o to jsou její charakteristiky trefnější a přesnější.

Velice dobrá kniha, která není příliš náročná na čtení. Dostupná v knihkupectvích i v knihovnách.

Svatava Antošová napsala i další beletristické dílo, a to Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala, rovněž s lesbickou tematikou.

Antošová, Svatava: Dáma a švihadlo - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |