004.cz

Pochod homosexuálů v Táboře bez incidentů; extremisti nezasáhli

Tábor 20. června (ČTK) - Průvod několika set účastníků festivalu Queer Pride, jehož cílem bylo zviditelnit gay a lesbickou komunitu, dnes odpoledne prošel centrem Tábora. Za silného policejního doprovodu dorazil bez problémů do dějiště festivalu na okraji města. Policisté nedovolili, aby se k průvodu dostali účastníci dopoledního shromáždění Dělnické strany. Veřejný pořádek nebyl vážněji narušen, řekl ČTK řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Policisté řešili pouze drobné dopravní přestupky související s uzavřením několika ulic. Hned poté, co průvod přešel, byla doprava v uzavřených ulicích obnovena. Situaci ve městě budeme monitorovat do ranních hodin," řekl mluvčí.

V průvodu homosexuálů šlo asi 350 lidí. Podle mluvčí festivalu Evy Kubešové většinou přijeli z České republiky, ale byli mezi nimi i hosté z Francie, Německa a balkánských zemí. V dějišti vlastního festivalu na okraji města v areálu Ctiborova mlýna jsou na programu koncerty, divadelní představení a promítání filmů.

Lidé v Táboře berou podle Kubešové festival hlavně jako atrakci, ale řada z nich se postupně k průvodu připojila. "Viděli, že jsme nepřišli dělat rozsáhlé demonstrace, ale vyjádřit svůj názor a přesvědčení. Je důležité, aby podobné akce nebyly jen v centrech, ale i v menších městech," řekla Kubešová.

Pochodu gayů a lesbiček předcházelo dopolední shromáždění pravicových extremistů z Dělnické strany. Na Husově náměstí se v 10:00 sešly zhruba tři desítky příznivců pravicových radikálů. Během projevu místopředsedy DS Jiřího Štěpánka k němu přistoupil muž, který jej upozornil, že jeden z okolostojících stoupenců strany má na bundě nášivku propagující fašismus. Muže, který se představil jako režisér Filip Remunda, z nastalého srocení vyvedli členové antikonfliktního týmu.

Projevy pravicových radikálů sledovala také starostka města Hana Randová. Připravenu měla i variantu, že shromáždění ukončí, řekla ČTK. Ale nestalo se tak. Podle starostky radnice nenašla zákonnou možnost, jak shromáždění extremistů zabránit.

Kvůli akci Dělnické strany přijala policie předem rozsáhlá bezpečnostní opatření. K odvrácení možného konfliktu mezi příznivci a odpůrci festivalu nasadila několik stovek mužů a vrtulník. Na křižovatkách poblíž centra města a trasy průvodu stály od rána policejní hlídky. Na Husově náměstí hlídkovali policisté na koních a přítomni byli i členové antikonfliktního týmu. Už od rána policisté monitorovali situaci na vlakovém i autobusovém nádraží.

Festival Queer Pride má být podle organizátorů oslavou lidí s lesbickou, gay, bisexuální, transsexuální a intersexuální identitou. Navázal na první velký průvod gayů v Česku, který loni 28. června prošel Brnem. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie zadržela 15 extremistů. Osoby, které na účastníky průvodu házely ještě před jeho začátkem výbušky a po jeho skončení slzné granáty, zatím nevypátrala. Slzný plyn zasáhl podle odhadu svědků několik desítek lidí.

Pochod homosexuálů v Táboře bez incidentů; extremisti nezasáhli - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2018 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |