004.cz

Co je to queerbashing?

Co znamená pojem queer bashing? Jedná se o termín z angličtiny, kde queer znamená to samé, co gay, tedy homosexuál či se dá až hanlivě říci buzerant, slovo bashing znamená výprask, zmlácení.

Jako termín tedy vyjadřuje fyzické napadení pro pouhé rozpoznání či předpoklad homosexuální orientace jedince.

Fyzické a slovní útoky proti homosexuálním mužům a lesbičkám pro jejich sexuální orientaci nejsou podle dosavadních statistik běžné, nicméně neodpovídají skutečnosti z důvodů nízké otevřenosti gayů a lesbiček mluvit o těchto problémech, které se snaží vnitřně řešit ignorací a tím, že se na ně snaží raději zapomenout.

Chvíle, kdy média zvýšila viditelnost gay komunity v nejrůznějších souvislostech, přinesla novou úroveň vystavení gay komunity různým způsobům odmítání – homofobie a bohužel i násilí. Samozřejmě na straně druhé zvyšuje informovanost a liberálnost postojů vůči této minoritě.

S nejrůznějšími formami násilí anti gay charakteru se setkáváme i u nás. Není to problémem Prahy, ale především i menších měst, kdy je gay napaden pouze z důvodu své odlišné sexuální orientace. Tento pojem se nazývá gay –(queer) bashing. Známy jsou i případy brutálního mučení a vražd nejen ze zemí třetího světa , kde platí tvrdé náboženské represe, ale též z těch nejvyspělejších zemí světa.

Poslední statistiky za rok 2000, které v USA vydal Federální úřad pro vyšetřování, vykazují osmi procentní zvýšení kriminálních činů, spáchaných na základě menšinové sexuální orientace.

Největší podíl zaujímá skupina zločinů pramenících z nenávisti - homofobie.
Tyto útoky jsou stále více násilného charakteru a jsou přímo spojené s nenávistí gay minoritní skupiny.

Co je to queerbashing? - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |