Vídeň 19. července (zpravodajka ČTK) - K účinnějšímu využívání peněz na boj s AIDS vyzvali dnes ve Vídni na mezinárodní konferenci o této chorobě bývalý americký prezident Bill Clinton i počítačový magnát Bill Gates. Zatímco podle Clintona se finance na pomoc v některých zemích zneužívají a neplynou tam, kam by měly, podle Gatese by měly putovat hlavně do efektivní prevence a do výzkumu očkování.
Světový kongres o AIDS začal v rakouské metropoli v neděli a potrvá do pátku. Účastní se ho přes 20.000 lékařů, vědců i politiků ze 185 zemí. AIDS je nemoc selhání imunity. Přenáší se při sexu či krví a vyvolává ji vir HIV. Na světě se jím dosud nakazilo přes 33 milionů lidí. Nemoci AIDS pak podlehlo kolem dvou milionů lidí. V Česku lékaři do konce letošního dubna evidovali 1403 HIV pozitivních. Nemoc propukla u 302 z nich a zemřelo na ni 158 lidí.
Clinton řekl, že peníze na boj proti AIDS by měly dostávat přímo organizace v cílových zemích, kde by je měly použít na pomoc nakaženým a na boj proti šíření infekce. Místní organizace navíc fungují s nižšími náklady. Podle bývalého prezidenta je nutné zajistit, aby finance skutečně dostali potřební.
"Myslím, že v mnoha zemích příliš mnoho peněz putuje na placení příliš mnoha lidí, aby mohli jezdit na příliš mnoho setkání,(finance) končí v příliš mnoha letadlech," řekl americký exprezident. Podle něj se velká suma utratí i za zprávy a studie, které pak jen leží v regálech knihoven.
Svou charitativní nadaci Clinton založil v roce 2001 po odchodu z prezidentského úřadu. O rok později v ní vznikla iniciativa na podporu boje proti AIDS.
Ten podporuje také jeden z nejbohatších lidí planety, zakladatel počítačové firmy Microsoft Bill Gates. Spolu se svou ženou Melindou vytvořil dobročinnou nadaci. Věří, že by bylo možné do roku 2031 snížit počet nově nakažených o 90 procent. V tomto roce totiž uplyne půl století od vypuknutí této choroby. Potvrdila to odborná studie londýnských expertů, kterou si nadace nechala udělat. "Můžeme výrazně snížit počet nových případů nákazy virem HIV a začít psát příběh o konci AIDS," je přesvědčen Gates.
Zdůraznil však, že úspěch bude záležet na účinnosti prevence. Podporovat by se měly takové programy, které budou vzhledem k financím nejefektivnější. "Musíme být k sobě upřímní. Nemůžeme utrácet zdroje na boj s AIDS stejně jako dosud. Než začneme volat po dalším financování, měli bychom se ujistit, že dostáváme za každý dolar ten největší účinek a ten největší výkon," uvedl Gates.
Podstatné je podle něj i to, aby se při rozhodování o prevenci vycházelo z údajů o tom, kde je míra přenášení choroby nejvyšší. Zmínil se i o vysokých nákladech za přepravu léků. Pokud by se je podařilo snížit, mohlo by terapii dostat víc lidí, poznamenal Gates. Vyzval k větší podpoře výzkumu očkování proti viru HIV, aby se mohl urychlit. Vakcína by mohla představovat v boji s AIDS zlom, míní Gates.
Nakažených nejrychleji přibývá v zemích východní Evropy a střední Asie. "V těchto sousedních regionech má přístup k antiretrovirální léčbě jen 23 procent potřebných," uvedla přední rakouská expertka na AIDS a jedna z hlavních pořadatelů konference Brigitte Schmiedová. Díky moderní terapii mohou HIV pozitivní vést téměř normální život. Výrazně také klesla úmrtnost. Podle Schmiedové se navíc ukázalo, že léčba značně snižuje i riziko dalšího přenosu choroby.
Účastníci vídeňské konference vyzvali proto dnes světové státníky, aby na svém říjnovém jednání rozhodli o vložení nejméně 20 miliard dolarů (asi 391 miliard Kč) do celosvětového fondu na podporu boje s AIDS, TBC a malárií. Kongres se zaměřuje také na lidská práva. Volá po zrušení trestnosti homosexuality, prostituce i užívání drog a po odstranění diskriminace pacientů s HIV a AIDS.