004.cz

Infekce HIV asi přestane být důvodem pro zákaz vstupu do USA

Washington 17. července (ČTK) - Nakažení virem HIV, který způsobuje smrtelné onemocnění AIDS, asi přestane být důvodem pro zákaz vstupu do Spojených států. Omezení, které podle kritiků nebylo od začátku nutné, chtějí po 22 letech zrušit federální úředníci, uvedla na svých webových stránkách televizní stanice MSNBC.

Zrušení zákazu by znamenalo, že zájemci o přesídlení do Spojených států by nemuseli podstupovat povinné testy na infekci HIV. Zároveň by nákaza mohla zmizet ze seznamu nemocí, které se můžou stát důvode pro neudělení víza do USA.

"Snažíme se ukončit toto stigma a diskriminační praxi, která není omluvou pro zamítnutí vstupu do této země," řekl Martin Cetron z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, které s návrhem přišlo. Kongres sice již toto omezení zrušil zhruba před rokem, konečné slovo o tom, jaké nemoci na seznamu jsou, má ale ministerstvo zdravotnictví.

Chystanou změnu vítají někteří odborníci. Podle lékaře Michaela Saaga z organizace HIV Medicine Association byl zákaz zaveden v době, kdy se mělo za to, že nemoc lze přenášet běžným kontaktem mezi lidmi. "Upřímně řečeno, bylo to trochu trapné, a to dokonce i tenkrát," dodal.

Návrh má ale i své kritiky. Podle nich se kvůli němu ročně dostane do USA v průměru 4275 lidí nakažených virem HIV. Jen na doživotní léčbu osob, které by přijely v prvním roce, by to podle odhadů znamenalo náklady 94 milionů dolarů. "Američané by se neměli dostat do pozice, kdy tyto náklady budou muset zaplatit," uvedl například Ira Mehlman z neziskové organizace, která se zasazuje o reformu pravidel pro imigraci do USA.

Do Spojených států ročně přijíždí kolem jednoho milionu přistěhovalců a zhruba 6,6 milionu lidí s nepřistěhovaleckými vízy. Podle nových pravidel by do země mohli přijet i lidé nakažení virem HIV, kterým kvůli tomu předtím americké úřady vstup zamítly. Spojené státy patří mezi 12 zemí na světě, jež podobný zákaz uplatňují.

V USA je v současnosti podle odhadů zhruba 1,1 milionu lidí nakažených virem HIV. U dalších 250.000 zatím zřejmě nebyla nákaza diagnostikována. Každý rok podle odhadů přibude dalších 56.000 nakažených.

Infekce HIV asi přestane být důvodem pro zákaz vstupu do USA - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2021 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |