004.cz

Přehled zajímavé g-l literatury

Dnes žijeme ve 21. století, kde tolerance ke 4 % menšině je značně uspokojivá. Často se, ale setkávám s názory poměrně opačnými. Jsou to hlavně zkreslené postavy z gay filmů nebo literatury. Lidé časti vidí gaye nebo lesbičky jako zabijáky nebo oběti nemoci AIDS. Rád bych se to pokusil měnit, snadno dostupným výběrem literárních žánrů.

Jako prvního autora bych zmínil Jacka Higginse z Velké Británie. Na kontě už má přes padesát románů a jeden z nich, nesoucí jméno, ANDĚL SMRTI, pojednává o vztahu dvou vysloužilých armádních důstojníků, kteří už jako mladí absolventi našli k sobě cestu na vojenské akademii. Autor popisuje celkový vztah od mládí do důchodu. Teprve v důchodu jim bohatý obchodník nabídne slušně placenou práci, tou to taky skončí katastroficky.

Dalším románem je POSLEDNÍ EXTÁZE od Simony Monyové, tato mladá autorka píše především pro ženy. popisuje zde vztah starších rodičů a devatenáctiletého syna, který se snaží dát rodičům najevo svůj coming out, ale neví přesně jak to provést. Nakonec se pokusí o sebevraždu, ale k tomu nedojde. Teprve na psychiatrii se vše provalí. Rodiče svého syna odtamtud odvezou domů a začínají s to chápat synovu orientaci. To nebude dlouho trvat a chlapec si začne opět sebevraždu plánovat.

Dalším známým autorem je Radoslav Nenadál, který píše romány a prózy. První začnu prózami. Próza DEZÝ DEZÚ pojednává o zaslepeném citu matky a syna. Matka se snaží vnést do života syna dobré zázemí. Zakládá divadelní baletní sbor, ale syn to odmítá. Tvrdě naráží, že nechce skončit jako gay. další prózou je RŮŽOVÝ KAVALÍR, pojednává o životě gaye v době totalitního režimu a dvou stařenek, kteří se ho ujímají. O ŠPORHERTCE A RAKVÁŘOVĚ DCEŘI, zde jen upozorním na citelné vidění Letenského sadu v době druhé světové války. Zpátky do současnosti UČEDNICE, próza pojednávající o mladíkovi a stárnoucí ženě. Mladík ženu využívá ke čtení bible a církevních hodnot. aby si ho žena udržela začne mu dávat hotovost, ale za čas mladík odjíždí do zahraničí jako prostitut, po letech se vrací zpátky a u ženy se usadí. Avšak jí se to nelíbí a mladíka vyhazuje z bytu. Po dvou letech ho potká jako call boye.

Román MY TĚ ZAZDÍME, AIDO je svým druhem nejznámější. Bývalý prostitut se zamiluje do vysokoškoláka, prožívají spolu nádherné období až do osudného výletu na Karlštejn, kde je napadne skupina skinů. Vysokoškolák se ocitá celoživotně v psychiatrické léčebně následkem traumatu. Bývalý prostitut se předávkuje léky a umírá. Benjamin Lebert jako 17-letý autor popisuje v románě CRAZY život na internátní škole a jeho lesbicky orientované sestře. Román byl rovněž zfilmován podle skutečné události na internátě.

Další autor známých románů ČELISTI, HLUBINA, BESTIE, SATANSKÉ MOŘE, Peter Benchley popisuje ve zkrácené verzi životy gayů. Heinz Gunter Konsalik ve svém románě HŘÍŠNÁ PLAVBA PACIFIKEM popisuje život pasažérů na zaoceánské lodi. Ať už se jedná o bohaté stace, jednovaječná dvojčata, lupiče, transvestitálního masochisty nebo dvou homosexuálů.

Pro 004.cz vybral MILDA


GAY BELETRIE - O NÁS A O SOBĚ SAMÝCH

 • Michal Adrant: Kronika ohlášené sebevraždy
  Gay román, zachycující gay život jednoho kluka od druhé poloviny 60. let až do počátku let 90.
  Orbis, 1997
 • William S. Burrouhgs: Teplouš
  Modernisticky, až surově napsaný příběh, který vypráví homosexuál - se všemi svými vnitřními city a pocity kruté pravdy o životě.
  X-Egem, Praha, 1991
  - vyšlo společně s dílem A. Ginsberga "Dopisy o Yage"
 • Aldo Busi: Seminář mládí
  Zpověď homosexuála, který je nucen žít se ženou. Autobiografický, humorně i vážně laděný, román muže, který chce prožívat svět, jako svobodu, které může klást meze jen on sám.
  Svoboda, 1995
 • Rolando Cristofanelli: Deník Michelangela blázna
  Román je fiktivním deníkem renesančního italského sochaře a malíře Michelangela Buonarotti, tvůrce slavného Davida. Strhující příběh zachycující umělcův život od jeho tvůrčích počátků, přes umělecké a společenské vrcholy, až po jeho stáří. Román se nevyhýbá ani několika drobným detailům, ve kterých spíše jen naznačuje to, o čem se v době ani 2.vydání tohoto románu u nás pouze špitalo: "Že by byl Michelangelo homosexuál?"
  Nakladatelství Práce, Praha, 1981
 • Christopher Davis: Philadelphia
  Podle slavného stejnojmenného filmu. Příběh homosexuálního právníka, který bojuje se spravedlností a s AIDS. Z těchto dvou soubojů však může vyhrát jen jeden...
  Nakladatelství Mht, Praha, 1994
 • Gerald Durrel: Ptáci, zvířata a moji příbuzní
  Dobrovský-BETA & AZ tisk, Praha-Plzeň, 1994
 • Gerald Durrel: Zahrada Bohů
  BB art, 1996
 • Gerald Durrel: Filé z platýse
  Panorama, 1993
 • Gerald Durrel
  Ve všech třech výše uvedených knížkách známý anglický přírodovědec G. Durrel zachytil veselé i vážné zážitky z dětství na řeckém ostrově Korfu 30. let našeho století. Jeho starší bratr Larry v té době již směřoval ke spisovatelské dráze a znal se s řadou umělců, které velmi často zval na Korfu na návštěvu. Že mezi těmito hosty nechyběli ani homosexuálové, a že to bylo občas napínavé a jindy naopak parádní legrace... to se můžete dočíst v různých epizodách těchto knih.

 • Jiří Fanel:  Gay historie
  Kniha začíná opravdu od prvopočátků, tzn. v pravěku a končí v současnosti. Najdete zde mj. i historii deseti let gay a lesbického hnutí u nás. Titul je psán velmi čtivým způsobem, což mohou dokazovat i některé zajímavé názvy z 68 kapitol - Řecký ráj gayů, Vášně rozpoutané i šlechtěné, Malý průvodce "biblí homosexuality", Středověk: mnozí "jasní", hodně podezřelých, City a choutky u pánů i kněží, Gayové na papežském stolci, Sex jako součást kulturního lidství, Gay-hvězdy na hollywoodském nebi a mnohé další. Jak je to s g/l komunitou dnes, to můžete prožívat sami. Co všechno tomu však předcházelo, se dočtete až v tomto zajímavém titulu. Významní gayové v čele států, v umění a jejich lásky. Čtivou formou se můžete seznámit s historií trochu jinak.
  Dauphin, 2000
 • Tony Fenelly: Suchej tam, mokrej ven
  Detektivka v nejlepších tradicích americké drsné školy. Má vtip, má švih, je nepokrytě otevřená a čte se "jedním dechem." Matt Sinclair, tento "teplý Phill Marlowe", jemuž komplikuje život i jeho mladičký milenec, vyšetřuje sérii mimořádně krutých vražd v homosexuální komunitě New Orleansu.
  Votobia, Ostrava, 1996
 • Hervé Guibert: Příteli, který mi nezachránil život
  Autor vypráví o svém životě a seropozitivitě - tak zní anotace na tuto knihu v SOHO Revue 12/97, odkud pochází tento tip na knížku.
  Tichá Byzanc, 1997
 • Vladimír Hrubý: Tak trochu jiné namlouvání
  Kniha je autorovou prvotinou a vznikla na základě dopisů rozhlasových posluchačů i osobních rozhovorů a setkání s lidmi, kteří byli ochotni se mu svěřit se svými pocity, zážitky a zkušenostmi.
  Yonathan Bax, Praha, 2002
 • Pier Paolo Passolini: Darmošlapové
  Skupina chlapců bojuje na římské periférii s beznadějnou bídou po přestálé válce. - Román světoznámého italského homosexuálního spisovatele, básníka a filmového režiséra.
  edice: Italská knihovna
 • Jindřich Štyrský: Život J. A. Rimbauda
  Dílko známého českého surrealisty o životě jednoho z nejznámějších francouzských malířů.
  Československý spisovatel, Praha, 1972
 • Michal Viewegh: Účastníci zájezdu
  Melancholická groteska novodobého českého autora, o lidech proměněných v turisty, jejichž zcela neturistické životní příběhy se nejrůznějším způsobem tragikomicky proplétají. A kdože jsou oni účastníci zájezdu? Mladá průvodkyně cestovní kanceláře, několik manželských párů, dvě studentky, několik děcek a dospívajících, dva homosexuálové, poslanec a přinejmenším čtyři literární kritici...
  Petrov, 1996

DALŠÍ KNIŽNÍ TITULY

 • Jean Marais: Pohádky
  Tento známý francouzský herec, důvěrný přítel básníka Jeana Cocteaua, vypráví příběhy o kouzlech fantazie, které tak dobře rozumějí děti, a také o svém vlastním životě, aby připomněl, že totiž ani dospělý člověk nezapomíná na pohádkové sny.
  Mustang s.r.o., Plzeň, 1996
 • Allen Ginsberg: Dopisy o Yage
  Z díla tohoto známého nedávno zesnulého amerického básníka "bouřlivé generace".
  X-Egem, Praha, 1991
  - vyšlo společně s románem W. Burroughse "Teplouš"
 • Allen Ginsberg: Kvílení
  Výbor z básnického díla "beatnického období" známého nedávno zesnulého amerického básníka "bouřlivé generace".
  Odeon, Praha, 1990
 • Robert Vano: Love From Prague
  Knižní album fotografa R. Vano, který zde publikuje fotografie z let 1987-1990 a které pořídil v Parze, Miláně, New Yorku, Paříži a Madridu.
  Radost, Praha, 1991

PUBLICISTIKA

 • Jiří Seigel: Jaroslav Čejka a jeho bláznivý svět
  Sled neodolatelných historek ze života tanečníka, mima a choreografa Jaroslava Čejky, proslaveného nejen baletní dráhou od Opavy až do Národního divadla. Účinkoval m. j. ve filmu "Kdyby tisíc klarinetů", později se proslavil především jako bezkonkurenční mim-clown: imitující Charlieho Chaplina, rozesmavající davy lidí svojí slepicí a v neposlední řadě zaujal špičkovou travesty show, ve které např. neodolatelně imituje Tinu Turner. "...je pořád lepší žít ve světě, v němž lidi blázní, než ve světě, v kterém se lidi vraždí," říká J. Čejka a že on sám blázní opravdu parádně, se můžete přesvědčit i z jeho memoárů.
  HAK, Praha, 1996
 • Jean Cocteau: Adresát Jean Marais
  Kniha poprvé zveřejňuje dlouho pečlivě utajovanou ojedinělou korespondenci odhalující intimní vztah dvou francouzských umělců - básníka Jeana Cocteaua a herce Jeana Maraise. Ačkoliv se jedná o biografické dílo, máte spíše dojem, že čtete román veliké lásky. Inu, když se spojí duše a těla dvou velkých umělců...
  X-Egem, Praha, 1994
 • Jean Marais: Příběhy mého života
  Autobiografie tohoto vynikajícího francouzského světoznámého umělce. Jedná se o velice upřímnou, detailní zpověď, ve které Jean Marais s neuvěřitelným vypravěčským strhujícím mistrovstvím zachycuje všední-nevšední okamžiky své herecké dráhy. Maraisovo zaujetí až posledlost divadlem i filmem na straně jedné a něžně chlapecká láska k Jeanu Cocteauovi na straně druhé vám nedovolí se od této knihy odtrhnout. Knihu napsal Jean Marais již v r. 1975.
  Melantrich, Praha, 1997
 • Jindřich Černý: Eduard CUPÁK
  Citlivým způsobem zpracovaná biografie tohoto vynikajícího českého filmového, televizního a divadelního herce. Fotografie i vyprávění nás provázejí hercovým životem od dětství až po jeho skon, od jeho umelecké slávy a vzestup díky Krškovu filmu "Stříbrný vítr" až po poslední filmovou roli díky Troškovu filmu "Nesmrtelná teta". Kniha tak činí tak bez falešných senzací, zato s velkým porozuměním pro Cupákovu hluboce lidskou, citlivou až rozbolavělou duši. Bylo veřejným tajemstvím, že Eduard Cupák byl homosexuál. Tato biografie však dokazuje, že se dá i na toto téma psát s porozuměním, objektivně, věcně a střízlivě - je to jistě i zásluha Cupákova přítele Václava K., který poskytl řadu podkladů pro vznik této knihy.
  Brána, Praha, 1998
 • Susan Crimpová-Patricia Bursteinová: ELTON
  Intenzivním shromažďováním faktů a reportérskou prací se autorky snaží okrýt všechny životy Eltona Johna. Bohatý faktografický materiál Eltonových výroků, vzpomínek a událostí kolem této přední hudební osobnosti neskrývá snad ani jediný, od jeho narození až do r. 1991. "Jsem jaký jsem a nemá cenu to zakrývat," prohlásil mimo jiné Elton John.
  Lunarion, Praha, 1993
 • Rod a Bob Jacskson-Parisovi: Bez přetvářky
  Špičkový manekýn a profesionální kulturista v této knize popisují své životní osudy, o svém seznámení, o tom jak se dokázali vyrovnat nejen se svojí láskou a každodenním soužitím, ale i s tím, že se ke svému vztahu veřejně přiznali svým sňatkem v r. 1989 a od té doby se profesionálně věnovali boji za práva gayů a veřejně činnosti. Sice se v loni tato dvojice rozešla, ale jejich kniha může zásadním způsobem pomoci všem, kteří se právě našli nebo teprve hledají.
  Ikar Praha s.r.o., 1995
 • Earvin "Magic" Johnson: Jak se vyhnout AIDS
  Autobiografie světoznámého sportovce, který onemocněl touto chorbou. Popisuje nejen příčiny svého onemocnění, ale i zásadní zvraty, které nastaly v jeho životě. Kniha může pomoci mnohým odpovědně se zamyslet nad svým přístupem nejen k sexuálnímu životu.
  Lunarion a Národní centrum pro zdraví, 1993
 • Rick Sky: Život Freddie Mercuryho
  Biografie legendárního zpěváka skupiny Queen, který zemřel na následky AIDS. Co dodat? Snad jen: "Show must go on".
  FTV, s.r.o., Premiéra, Praha, 1992
 • Helena Suková:  O sobě (...o posedlosti a vztazích)
  Autobiografie české tenistky, která se právem řadí mezi světové špičky. Bulvární plátky teprve nedávno objevily, že tato vynikající tenistka je důvěrnou přítelkyní a životní partnerkou své trenérky, rovněž známé tenistky Hany Mandlíkové. Helena Suková poodhaluje roušku svého soukromého i tenisové života.
  caMis, Praha, 1999
 • Allen Young: Interview s ALLENem GINSBERGem pro Gay Sunshine
  Nevšední interview s předním americkým básníkem, o generaci 50. a 60. let - nefalšované, upřímné a nekompromisní, o hledání sebe sama, o generačním zrání a především o hledání vlastní homosexuální identity. Interview, ve kterém A. Ginsberg nezatajil snad vůbec nic.
  Votobia, Ostrava 1996

Přehled zajímavé g-l literatury - komentáře

Komentář ze dne: 29. 10. 2005 22:28:58     Reagovat
Autor: Ludvik - neregistrovaný
Titulek:
A mně tu chybí Jean Genet ...

Komentář ze dne: 02. 04. 2014 19:31:24     Reagovat
Autor: Milda - neregistrovaný
Titulek: Re: také znám
Tohoto surrealistického autora jsem též četl, spíše popisuje sadismus,...

Komentář ze dne: 24. 10. 2005 21:30:25     Reagovat
Autor: Kuba - neregistrovaný
Titulek: Wilde,Verlaine,Mann
V literarnim seznamu redakce dosti viditelne chybi Wilde, Verlaine(ale je spojen se zivotem Rimbauda) a par kratkych romanu od Manna Thomase. Tonio Kruger, Dorian Gray, Smrt v Benatkache sbirka basni od Verlaina.

Komentář ze dne: 24. 10. 2005 09:34:25     Reagovat
Autor: Milan (email) - neregistrovaný
Titulek: Odpověď
milý honzíku, ne každý prožívá život v přepychu a štěstí, v toleranci, ano chápu, že jak člověk stárne, začíná si uvědomovat zhoršenou situaci, lidé nejsou příliš tolerantní spíše ke starším gayům, kteří nemají děti nebo se chovají podle svých možností. každý jsme jinak sociálně orientován (vztahy v rodině, vztahy na pracovišti, ad. je to téma, na které se dá povídat do nekonečna), pevně bych se chtěl dožít radosti v homosexuální sféře a ne rapidnímu pohoršení. ale to si dělá naše minorita sama, sama si jízhoršuje a ne zlepšuje. Milan

Komentář ze dne: 18. 10. 2005 20:34:18     Reagovat
Autor: honzík - neregistrovaný
Titulek: Uspokojivá?
Hrubě nedostatečná je tolerance k 4% menšině v 21. století. uspokojivá je jen v některých částech světa a někde se rapidně zhoršuje!!!!!!!!! A to zhoršení hrozí i Evropě do roku 2040!!!!!

Komentář ze dne: 05. 10. 2005 08:22:32     Reagovat
Autor: Radek - neregistrovaný
Titulek: fakt dobrý
Docela je to dobrý, rád čtu a dokonce se mi některý výběr z iteratury hodí. radek

Komentář ze dne: 02. 04. 2014 19:36:23     Reagovat
Autor: Milda - neregistrovaný
Titulek: Re: teenager
Docela stojí za přečtení kniha s názvem "Štěně bez oušek", předem upozorňuji, že se zde popisuje teenager se sadistickými sklony, hodně zajímavé čtení k přemýšlení

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |