004.cz

Forster, E.M.: Maurice

"Klasický" román gay literatury o hledání sebe sama a přijetí odlišné citové orientace. Román byl napsán už v roce 1914, ale vydán byl teprve v roce 1971.

Radoslav Nenadál v předmluvě uvádí: "Tento jev lidské existence byl totiž dosud v literatuře pojednáván jako cosi výjimečného, co musí být exponováno spíš pod rouškou noci jako politováníhodná obskurnost, jíž byl předurčen tragický konec. E.M. Fortster byl aspoň v Anglii tím prvním, kdo se nabídl napsat příběh se šťastným koncem, jímž jako by chtěl jedincům podobného založení nebo s podobnými osudy dodat víry, že "to jde", nemluvě o osvětovém působení na širší čtenářskou veřejnost".

Maurice prochází různými stádii vývoje a sebepřijetí, od odmítavého a snahy se z homosexuality "vyléčit" u hypnotizéra až po akceptaci sebe sama. Autor v doslovu píše, že podle jeho názoru román za dobu, která uplynula od napsání k vydání, zastaral - v jednotlivostech určitých reálií má možná pravdu, ale svým vyzněním a poselstvím má co říci i čtenářům dnešním.

Více o knize: http://hn.ihned.cz/3-16693100-maurice+forster-500000_d-13

Forster, E.M.: Maurice - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |