004.cz

Edelfeldtová, Inger: Šikovnej kluk

Název: Šikovnej kluk
Autor: Inger Edelfeldtová
Nakladatelství: Tichá Byzanc
Rok vydání: 2008

Jim Lundgren je kluk navštěvující základní školu, prospívající s vyznamenáním. Jim Lundgren je v kolektivu vrstevníků neoblíbený šprt. Jim Lundgren je chlapec zmatený svými pocity. Nejbližším Jimovým společníkem je Strach.

Kniha Inger Edelfeldtové pojednává o chlapci, který od mládí zažívá strach. Z toho, že nebude ve třídě nejlepší, z toho, že si na něj spolužáci po škole počkají, z toho, že nezvládne jeden z mnoha úkolů, které se od něj jako od šikovného chlapce očekávají, a z toho, že cítí uvnitř sebe tajemství, kterému ještě sám nerozumí. Toto tajemství však pro něj začne brzy nabývat konkrétních rozměrů. Jim poznává svět teenagerů mimo školu, který zahrnuje diskotéky, pití alkoholu, užívání drog, líbání, erotiku, sex a vztahy. Přes nejisté pokusy seznámit se s dívkou, navázat a udržet s ní vztah, se noří do svého vnitřního světa pocitů a myšlenek, které se začínají točit více okolo kadeřavých vlasů a vypracovaného těla kamaráda z mládí, u jehož rodičů na venkově Jim tráví jeden letní prázdninový týden. Postupně se Jima zmocňuje čím dál větší strach plynoucí z konfliktu jeho vnitřních tužeb a zásad, které díky své výchově považuje za měřítko přípustnosti a normality. Zlomovým se pak pro něj stává setkání s homosexuálně orientovaným Matsem, na jednom večírku spolužáků z gymnázia, který se nedá odradit Jimovou odtažitostí a obranným sarkasmem a ukáže mu, jak o svém vnitřním světě začít postupně hovořit s druhými, jak překonat mlčení a zbavovat se strachu. Jim tak konfrontuje se svojí homosexuální orientací nejdřív sebe, poté jednotlivé členy své rodiny a své kamarády a přátele, aby nakonec došel k poznání, že není třeba se stydět za to, že žije život podle svých představ a svého přesvědčení.

Kniha je nejen příběhem comming outu mladého švédského chlapce, ale dává také nahlédnout do života jedné z mnoha rodin, které se potýkají se svými každodenními problémy a odkazy svých rodičů v podobě pravidel a přesvědčení, které ovlivňují jejich životy. Např. stěhování do nového města, nevěra otce, narození mladšího sourozence, šikana ve škole, přemítání matky nad naplňováním přání svých a rodiny, podpora partnera v kariéře aj.

Celé Jimovo vyprávění zahrnuje jeho studia na základní škole a gymnáziu, nastoupení do povinné vojenské služby a jeho pracovní začátky. Přínosem knihy je vedle Jimova líčení událostí také pohled jeho matky, který tvoří vždy úvod každé kapitoly.

Jakožto pracovník v pomáhající profesi oceňuji styl, jakým je kniha psaná. Je přístupná jak dospělému, tak dospívajícímu čtenáři. Neomezuje se pouze na jednotvárné líčení izolovaného problému, ale zahrnuje i komplexní vývoj formativních prostředí, které mají pro dospívající určující charakter (od rodiny, přes vrstevníky až po širší společnost). Dalo by se říct, že problém přijetí vlastní (homo)sexuální orientace by mohl být bez větších obtíží nahrazen jakýmkoli jiným problémem, který je u teenagerů aktuální, a stejně by neztratila nic ze svého kouzla a poutavosti.

Vzhledem k omezenému množství v češtině publikované literatury s LGBT tematikou bych tuto knihu doporučil k přečtení každému, kdo se potýká, nebo se kdy potýkal s vlastním hledáním své sexuality. Jedná se o cenný beletristický příspěvek k tématu comming outu, který je svým zpracování přístupný široké veřejnosti.

Edelfeldtová, Inger: Šikovnej kluk - komentáře

Komentář ze dne: 04. 08. 2011 09:37:35     Reagovat
Autor: Radek (email) - neregistrovaný
Titulek:
Taktiez odporucam, vyborna kniha, cita sa to v podstate sama. Zhltol som ju za pol dna a idem si ju precitat znova. Jimmove myslienky - to som aj Ja. Preto ma ta knizka hlboko oslovila.

Komentář ze dne: 21. 04. 2011 10:23:31     Reagovat
Autor: Tom - neregistrovaný
Titulek: Super
Vážně skvělá kniha, včera jsem si jí půjčil a dnes jí jdu vracet, takhle rychle jsem ještě žádnou knihu nepřečetl. Vřele doporučuji.

Komentář ze dne: 14. 06. 2010 22:34:34     Reagovat
Autor: Aleš - neregistrovaný
Titulek: Vřele doporučuji
Opravdu čtivá kniha u které se člověk i zasměje. Zvládl jsem ji přečíst za jediný den, což u mě není obvyklé. Vřele doporučuji.

Komentář ze dne: 04. 09. 2008 15:36:37     Reagovat
Autor: sengge - neregistrovaný
Titulek:
Dvě ukázky z knížky jsou na www.sikovnejkluk.cz

Komentář ze dne: 07. 08. 2008 08:00:38     Reagovat
Autor: Pepa (email) - neregistrovaný
Titulek: Super knížka
Tohle je super knížka, taky můžu vřele doporučit. Přečetl jsem jí za jeden večer, a to se u mě tak často nestává :-) Jenom mi přijde trochu naivní, že se smíří se svou orientací, a za chvíli přijde první kluk-homosexuál, se kterým se seznámí a hned to je jeho životní láska. Myslím, že v reálném životě to tak nechodí, ale bylo by hezké, kdyby to tak bylo...

Komentář ze dne: 07. 08. 2008 20:39:43     Reagovat
Autor: Huggate (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: Super knížka
V podstate souhlasim s Tebou. Objevil jsem tuhle knihu na inetu, koupil jsi ji, a ted se ji snazim co nejvic natahnout-cist pomalu, aby mi vydrzela co nejdele, kdyz jsem v Anglii. Ale mam co delat, abych necetl dal. Je to trosicku naivni, to jo, ze to jde tak hladce, ale je to knizka. Smysleny pribeh... Ale i tak je tam hodne i z meho zivota! A proto ji mam rad, a vsem ji vrele doporucuji!!! Taky :-)

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |