004.cz

V USA loni stoupl počet zločinů z nenávisti, hlavně proti gayům

Washington 24. listopadu (ČTK) - V USA loni výrazně stoupl počet zločinů z nenávisti, jejichž terčem byli homosexuálové a členové odlišných náboženských skupin. Vyplývá to z údajů Federálního úřadu vyšetřování (FBI), které v pondělí zveřejnil na svých internetových stránkách.

Celkově vzrostl mezi Američany počet zločinů z nenávisti o zhruba dvě procenta na 7783 případů. Útoků z důvodu sexuální orientace ale přibylo o téměř 11 procent na 1706 případů a napadení kvůli víře o skoro devět procent na 1732 případů.

Nejčastějším druhem těchto trestných činů zůstávají rasově motivované činy. Ačkoli tvoří více než polovinu případů (4943), zaznamenala tato kategorie pokles oproti předchozímu roku o jedno procento.

Zhruba třetinu zločinů z nenávisti v USA loni představovaly vandalismus a ničení majetku, další třetinu zastrašování a zbytek fyzické útoky. Do kategorie trestných činů z nenávisti bylo v roce 2008 zařazeno i sedm vražd.

Prezident organizace Human Rights Campaign, největší americké organizace bojující za práva homosexuálů, Joe Solmones označil podle agentury AP tato čísla za nepřijatelná. Dokazují podle něj potřebu rozšířit federální zákon o zločinech z nenávisti, který minulý měsíc podepsal prezident Barack Obama.

Někteří odborníci ale upozorňují, že údaje FBI mohou být zavádějící. Část amerických států podle nich vede přesné záznamy o těchto druzích kriminality, jiné naopak nikoli. "Kvalita dat se tak liší a v některých případech je tak špatná, že udělat analýzu trendů je vrcholně obtížné, ne-li nemožné," poznamenal Brian Levin, ředitel Centra pro studium nenávisti a extremismu při Kalifornské státní univerzitě.

Související články:

V USA loni stoupl počet zločinů z nenávisti, hlavně proti gayům - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2021 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |