004.cz

Zemřela americká bojovnice za práva homosexuálů Del Martinová

San Francisko 28. srpna (ČTK) - Americká bojovnice za práva homosexuálů Del Martinová, která se svou celoživotní partnerkou Phyllis Lyonovou uzavřela sňatek letos v červnu hned první den, kdy to kalifornské zákony umožnily, ve středu zemřela. Bylo jí 87 let. Informovala o tom dnes agentura AP.

Kate Kendellelová z amerického Národního střediska pro práva lesbiček uvedla, že Martinová zemřela v nemocnici dva týdny poté, co zlomenina ruky zkomplikovala zdravotní problémy, které ji sužovaly. Její partnerka Phyllis Lyonová byla do poslední chvíle u ní.

"Od chvíle, kdy jsem se s Del před pětapadesáti lety setkala, jsem si neuměla představit den, kdy nebude se mnou," uvedla Lyonová v prohlášení pro novináře. "Taky jsem si ale neuměla představit, že jednou přijde den, kdy budeme moci uzavřít sňatek," dodala. "Jsem sklíčená, ale cítím jistou útěchu při vědomí, že jsme měly možnost dočkat se základního obřadu stvrzení lásky a závazku, než zemřela."

Phyllis Lyonová a Del Martinová se do sebe zamilovaly v době, kdy americké lesbické ženy riskovaly zatčení, přicházely o zaměstnání a musely se podrobovat léčbě elektrickými šoky. Obě ženy spolu se šesti dalšími založily v roce 1955 v San Francisku společenský klub pro lesbičky, nazvaný Daughters of Bilitis. Pod jejich vedením se vyvinul v první organizaci obhájců lesbického partnerství.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že Del a Phyllis měly zásadní vliv na prosazení legalizace homosexuálních sňatků. "Neměli bychom rovnoprávnost manželství v Kalifornii, pokud by nebylo Del a Phyllis. Bojovaly a zvítězily v mnoha bitvách," dodala. "Během toho všeho byla jejich láska a oddanost jedné k druhé inspirací pro všechny, kdo je znali."

Zemřela americká bojovnice za práva homosexuálů Del Martinová - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2019 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |