004.cz

Fernandez, Dominique: Porporino, aneb Tajnosti neapolské, Poslední z rodu Medicejských

Dominique Fernandez je známý francouzský spisovatel, který se otevřeně hlásí ke své orientaci a zpracovává ji ve svých dílech. V Česku jsou přeložené a dosažitelné dvě jeho knihy (viz nadpis). Obě jsem zařadila do oddílu "na okraji", protože jsou to podle mého názoru především historické romány (a kdo je nerad čte, ten si je asi příliš neoblíbí).

Hlavním hrdinou knihy Porporino, aneb tajnosti neapolské je zpěvák kastrát. Kniha přináší dost netradiční pohled na život a úděl kastrátů (který nemusel být vždy jen zmrzačením člověka). Více o knize viz http://www.livres.cz/clanek.asp?polozkaID=13213 .

Poslední z rodu Medicejských líčí posledního člena slavného královského rodu, knížete Giana Gastona (1671 - 1773) , který se proslavil údajně jen svou neřestností a prostopášností, ale možná byl k devastaci své osoby okolím spíše donucen. Gian Gaston je "antifyzik" - soudobé označení pro homosexuála - a značná část jeho destruktivního chování je reakcí na odmítavou reakci na tuto orientaci od tzv. "vědeckých autorit" (které po vzoru učenců z Gulliverových cest vymýšlejí nesmyslné a nepodložené závěry). V knize se objevuje záhadná epidemie, která patrně nikoliv náhodou připomíná AIDS (v tomto motivu autor nejspíš nevychází z historie, ale současnosti). Pro českého čtenáře je zajímavý fakt, že se část knihy odehrává v Praze.

Ve všech svých dílech řeší D. Fernandez svobodu člověka, k níž neodmyslitelně patří i právo na sexuální orientaci.

Fernandez, Dominique: Porporino, aneb Tajnosti neapolské, Poslední z rodu Medicejských - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |