004.cz

Daftpunk: Discovery

Někdejší techno a rave party nebyly spořádané v podstatě diskotéky v oficiálních klubech jako dnes. Konaly se živelně, venku, někam se přesunuly vozy s aparaturou, energetické agregáty a stany fanoušků, hrála se divoká, do té doby neslyšená hudba, kouřila Marihuana a braly tabletky Extáze. Končívalo se až s policejním pokřikem: "Stop the music and go home!", resp. kočovalo na další nedobytá území. Čechy toto hnutí nestačily zažít, proběhlo začátkem devedesátých let. Ale díky němu se mezi lidi dostala spousta zajímavých kapel. Třeba Daftpunk s první deskou Homework. Hrála se v rádiích, slibovala mnoho hitovek. Při celém jejím poslechu měl ale člověk pocit ochuzení. Nedostal, co očekával. To je ovšem historie.

Vítejte ve třiadvacátém století!

Přesně tak si připadám, když poslouchám jejich počin z podzimu 2001. Jmenuje se Discovery, možná z ní znáte rádiovou hitovku One More Time, hraje se docela hodně. Ale to je jen začátek, pokračování má vyšší otáčky přesunu v časoprostoru. Mistrovsky zvládnutá práce se samply, jejich geniální seskupení, doplněné zvuky nejen syntetizérů a efektovaným nebo virtuálně vytvořeným vokálem. Už to není občas bezduché techno nebo rave, je to hudba umě zpracovaná, bez vyjímky velmi pozitivní... Roboti se prohánějí po parku, šeptají si slůvka lásky a přemýšlí, čím překvapí svého human pána, s jakou příchutí udělají večer amarouny. Pod transparentní schránkou lze spatřit zpomalený tok elektronů, lahůdku u nejlepších modelů pro lidskou potěchu, když je roztomilá cyberpříšerka probouzí každé ráno z hybernace. Za oknem svítí gigantické xenonové slunce, implantované komunikátory promítají na sítnici aktuální zpravodajství a pozdravy od již vzbuzených kamarádů, svět má barvu duhy, láska je bez omezení a lidstvo se ocitá v době všeobjímající bezstarostnosti, všichni tančí a bezdůvodně se radují, z dálky je vidět hlouček poskakujících modrookých dívenek na High Life nebo skupinku teenegerů, oblečených ve výtvorech Gaultierova praprapravnuka, zpívajících si: "Last night I have dream about you..." v melodice Digital Love...

Discovery je perfektní při četbě sci-fi, při navození dobré nálady na večírku, k čaji o páté nebo noci, kdy vás zásáhl šíp a jeho nenásledování by byl smrtelný hřích. Krásná deska.

Daftpunk: Discovery - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |