004.cz

Co spojuje islandskou premiérku, německé politiky a provozovatele Pardubického letního kina?

Islandská předsedkyně vlády Jóhanna Sigurdardóttirová, německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, berlínský starosta Klaus Wowereit a kandidát do Zastupitelstva města Pardubic Jan Motyčka? Co mají tyto osobnosti společného? Ve všech případech jde o lidi, kteří se netají se svou odlišnou sexuální orientací a přitom se angažují v politice.

Bývalá islandská ministryně sociálních věcí se stala první lesbickou premiérkou na světě. Nedávno dokonce uzavřela registrované partnerství. Ke stejnému kroku se odhodlal i německý ministr zahraničí. Berlínský starosta zase otevřeně podporuje tradiční průvod gayů a lesbiček. A Pardubák Jan Motyčka, usilující o přízeň voličů ve volbách do městského zastupitelstva z třetího místa kandidátky volební strany Pernštejn, stál u zrodu nejoblíbenějšího gay & lesbického klubu na východ od Prahy – kultovní Ptačí klece.

V současné době je provozovatelem Pardubického letního kina Pernštejn zasazeného do romantického prostředí městského parku, vzdáleného jen pár kroků od rušného centra města. Filmové projekce pod širým nebem vzbuzují u obyvatel i návštěvníků Pardubic nebývalý zájem a do městského parku přilákaly za svou dosavadní historii neuvěřitelných 250 tisíc diváků.

Dále je Jan Motyčka dlouholetým pořadatelem pardubické části filmové přehlídky Febiofest, kde je vždy věnována velká pozornost i snímkům s homosexuální tématikou. Díky kvalitním projekcím, známým hostům a vynikající atmosféře přitahuje festival stále početnější, otevřené a zvídavé publikum všech věkových kategorií.

Na svém kontě má i čtyři originální filmové projekce na velmi netradičních místech. Kromě obnovené premiéry Spalovače mrtvol v prostorách krematoria za osobní přítomnosti režiséra tohoto kultovního titulu Juraje Herze šlo o uvedení oscarového snímku Ostře sledované vlaky na vlakovém nádraží. Na svou první filmovou roli Miloše Hrmy tam přijel zavzpomínat i populární zpěvák Václav Neckář. Následovalo promítání filmu Tmavomodrý svět na letišti, kde v úkrytu letadel uvedl svůj snímek režisér Jan Svěrák a představitel jedné z hlavních rolí, pilota Františka Slámy, herec Ondřej Vetchý. Zatím poslední z řady originálních projekcí bylo uvedení strhujícího snímku Katyn, polského režiséra Andrzeje Vajdy v prostorách bývalé vojenské posádky.

Více informací najdete na webové adrese www.pernstejn.info

Co spojuje islandskou premiérku, německé politiky a provozovatele Pardubického letního kina? - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |