004.cz

Plesová sezóna

Doufám, že jste si všichni užili Vánoce a Silvestr a šťastně jste vykročili do nového roku.
Dostali jsme se do plesové sezóny, která zpravidla trvá od začátku ledna do konce března. Je to pro nás, pány, jedinečná příležitost, jak se ukázat na poli elegance a vkusu.
Plesy jsou jednou z mála společenských akcí, které tolik nepodléhají módě. V určitých směrech snad vůbec a v tom mají kluci výhodu oproti dívkám, které naopak musí alespoň hledět na to jaké barvy večerních toalet a střihy jsou v módě.

Ples

Čím bychom tak začali? Můžeme od spodu. Hlavní vizitka muže jsou dokonalé, čisté, nakrémované a lesknoucí se boty. Těm, které se nosí na ples, říkáme střevíce. Jsou to tedy pánské plesové taneční boty, které by měly mít výhradně koženou podrážku a nízkou platformu. Na ples nikdy nenosíme zimní boty. Čistota a lesk je základ. Odpuzující příklad nevkusu jsou mokasíny s bílými ponožkami.

Kalhoty volíme dole bez manžet. Od těch se upustilo již dávno, když vyšly z módy a hlavně proto, že v záhybu manžety se zachytávalo velké množství prachu a nečistot. Pokud někdo nosí peněženku v zadní kapse na kalhotách musí vždy dbát na to, aby byla kapsa zapnutá na knoflík. Oblekové kalhoty mají vždy zadní kapsu na knoflík a pokud ne, tak poznáte, že nejsou určené k obleku. Střih kalhot je také klasický s puky.

Sako má čistý nezamaštěný límec a rukávy. Mělo by mít přišité všechny knoflíky, být vyžehlené a hlavně dobře padnoucí. Totéž se týká košile – čistý límec a hlavně vyžehlená! Pokud byla vyžehlená a pak složená ve skříni, jsou ohyby po rozložení vidět a je třeba ji znovu přežehlit.

Oblekový komplet

Na ples patří oblekový komplet, tzn. sako, kalhoty a případně vesta ze stejného materiálu. Naprosto se nehodí vzít si třeba černé kalhoty a k tomu šedé separátní sako. Barvu volíme jednoznačně černou, tmavě modrou nebo případně co nejtmavější šedou nebo šedočernou. Ples je večerní akce, a proto je téměř nutné volit co nejtmavější oblek.! Ve střizích se drží stále několik trendů. První je klasické sako na dva nebo tři knoflíky s otevřenou fazonou. Druhý je dvouřadové sako na dva, čtyři nebo šest knoflíků s uzavřenou fazonou. Třetí jsou různé saka se stojáčkem ať už jedno nebo dvouřadová, s kapsami na zip apod.. Čtvrtý trend je klasický-smoking a pak je tu ještě frak. Záleží na každém jak se v čem cítí.

Košile vybíráme: klasické s převěsovým límečkem nebo se stojáčkem se zalomenými špičkami, obyčejným nebo skrytým zapínáním. Manžety obyčejné nebo jednoduché či dvojité na manžetové knoflíčky. Výjimkou je smokingová košile. Ta má sámkovou (sámky-strojově vytvořené řasení) náprsenku, často černé knoflíčky a dvojité manžety na knoflíky. Fraková košile by měla mít vyztuženou všitou náprsenku a odepínací límeček a jednoduché manžety na knoflíky.

Krk a kravaty

Na plesy se zásadně nosí motýlek, kravata, vázanka nebo adekvátní módní obdoba. Omyl je myslet si, že to lze šalamounsky vyřešit rozhalenkou nebo jen košilí s rozepnutým límečkem. Mnoho mužů volí tento neformální způsob, ale dává tak najevo, že neví, která bije.

Ke košilím bych volil kravatu, vázanku nebo motýlek. Pro stojáčky se hodí vázanka nebo decentní regata nebo askot. Regata a askot jsou noblesní hotové vázanky s důrazem na ušlechtilost a vzor materiálu, nejčastěji z přírodního hedvábí. Bývají spojené ozdobnou jehlicí, broží nebo štrasovým knoflíkem.

Ke smokingu volíme jedině černý, modrý, zelený nebo červený motýlek ze saténu nebo hedvábí a pokud možno vázací a pasová šerpa v barvě motýlku pokud není vesta. Frak je jasný, pouze bílá vesta se šálovou fazonou do pasu a bílý motýlek.

Doplňky

doplňky jako kapesníček do kapsy nebo karafiát do klopy už v dnešní době nejsou nutné, ale pokud si kapesníček zvolíme na škodu rozhodně nebude. Vhodný na noblesnější plesy konaných ve starších prostorách.

Nezapomínejte na takové maličkosti jako čistý kapesník na smrkání, případně zapalovač abychom mohli pohotově připálit dámě či muži bude-li to situace vyžadovat. Parfém může být těžší, večerní. Jeho intenzita by však měla ohromovat jen tanečního partnera v intimní zóně, nikoliv aby se za námi vůně táhla ještě deset metrů. Při konzumaci si dáváme pozor na zrníčka máku a jiné nečistoty, jako osvěžovač dechu používáme ústní spray. Čisté zuby samozřejmostí, neboť žvýkačka je nevhodná. Na bonbónky v krabičce zapomeňte, protože při pohybu v kapse rachtají. Dále pozor, na ples mobil nepatří.

Plesová sezóna - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |