004.cz

Církevní sňatky homosexuálů ve Švédsku povoleny

Švédská Luteránská církev 27. října rozhodla o tom, že švédské homosexuální páry budou moci od nového roku uzavírat církevní sňatek. Registrované partnerství je přitom ve Švédsku možné uzavírat od roku 1995.

Tato možnost se otevřela po zasedání vrcholného orgánu švédské luteránské církve Kyrkomötet v Uppsale, kde výrazná většina odhlasovala možnost požehnání i pro registrované páry. Podle agentury APA hlasovalo pro celkem 160 delegátů církve, proti bylo 81 a 8 se zdrželo. Církevní sňatek nebude tradiční svatba, ale obřad bude koncipován jako "akt požehnání".

Přestože švédská luteránská církev je velice pokroková, kdy ku příkladu umožňuje stát se kněží i ženám, debata o umožnění církevně uzavíraných partnerství osobám stejného pohlaví byla velmi dlouhá a občas i vzrušená. Výsledek hlasování nebyl velkým překvapením, protože některé vlivné instituce v rámci církve takové rozhodnutí doporučily již dříve.

V současné době uzavřelo registrovaná partnerství několik tisíc gay a lesbických párů. Tuto možnost využilo zatím mnohem více mužů než žen. Jak uvedl předseda sdružení pro sexuální rovnoprávnost (RFSL) Robert Karlsson Svärd, starší ženy do registrovaných partnerství vstupovat nechtějí zejména z ekonomických důvodů. Důvodem je nižší důchod pro lidi žijící v páru a u žen je toto zvláště výrazné.

Liberalizace švédské legislativy se od roku 1995 značně posunula ku předu. Původní zákon o partnerství neumožňoval homosexuálním párům adopce, lesbickým ani umělé oplodnění. Obojí je možné od roku 2003, umělé oplodnění od letošního července.

Církevní sňatky homosexuálů ve Švédsku povoleny - komentáře

Komentář ze dne: 31. 10. 2005 17:42:46     Reagovat
Autor: llukynek (email) - neregistrovaný
Titulek: Chjo...
Že někde jsou tak daleko a ti naši "inteligenti" poslanečtí ještě nedokázali schválit ani RP. Možná by to chtělo vyházet ty brzdy, kterých je PSPČR plná, zejména pak KDU-ČSL!

Komentář ze dne: 31. 10. 2005 15:18:27     Reagovat
Autor: Filip (email) - neregistrovaný
Titulek: Supr :-)
Rekl bych, ze protestanti maj trochu jiny pojeti manzelstvi nez treba katolici, takze je spis otazkou casu, kdy se prosadi ve vetsim meritku (asi az postupne vymrou tradicne vychovani clenove techto cirkvi). spis jsem zvedavej na vyvoj v katolicky cirkvi. (na okraj: ze protestanti maji duchovni i zeny bych neoznacoval za miru pokrokovosti, ta spis souvisi s jinejma vecma).

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |