www.004.cz >Zdravotní poradna > Je to jako akné, ale na penisu!

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 20. 02. 2021
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Na penisu se mi objevily bílé uhříky jako třeba na obličeji, tři nebo tak, v řadě, tyto se normálně vstřebaly za cca. týden, nebo jsem je vymáčkl, což se určitě nemá. Protože trpívám alergickými reakcemi např. na prací prášky, přičítám to něčemu takovému. Také jsem začal intenzivně sexuálně žít s novou partnerkou, tato změna se na tom mohla také podepsat...

Na penisu  se mi objevily bílé uhříky jako třeba na obličeji, tři nebo tak v řadě, tyto se normálně vstřebaly za cca. týden, nebo jsem je vymáčkl, což se určitě nemá. Protože trpívám alergickými reakcemi např. na prací prášky, přičítám to něčemu takovému. Také jsem začal intenzivně sexuálně žít s novou partnerkou, tato změna se na tom  mohla také podepsat. Někdy před pěti týdny jsem měl sexuální kontakt s dívkou, kterou tak úplně neznám, ale k souloži nedošlo, spíš se jednalo o mazlení. Mohl by to být syfilis? Protože jsem tak trochu hypochondr, rád bych si test nechal udělat na (i na vlastní náklady). V opačném případě bych uvítal sdělení, kde je možné si test nechat udělat. Žádné jiné příznaky popisované v literatuře nemám.

Karel


Milý Karle,

bílé pupínky na koruně žaludu jsou zcela přirozené lipoidní uzlíky zvané papile corone glandis, jejich průměrná velikost je 1-1,5 mm. Jsou na penisu stabilně a nemění se. Těch si nevšímejte. Pokud jsou vaše pupínky na těle pyje a větší okolo 3mm a více, je to něco jiného. Samozřejmě nelze provést diagnostiku z mailu. Nejpravděpodobnější se jeví infekce virem herpes simplex - tedy jedná se o genitální opar. Pupínky v žádném případě nemačkejte, obsahují aktivní virus.

Běžte na dermatovenerologii na polikliniku a pupínky ukažte lékaři. Pokud to budou syfilitické vředy, udělají vám testy, dostanete léky a bude to v pořádku. Herpetické vřídky se léčí pouze v raném stádiu. Další podání virostatik nemá na léčbu vliv. Vřídky se sami odhojují. Více o herpes infekci na http://zdravi.004.cz/z-herpes.

Testy na syfilis se vám lékař jen tak na požádání udělat nemusí. Asymptomatický průběh syfilis by byla extrémně vzácná záležitost, proto kdybyste syfilis měl, měl byste určité zdravotní komplikace - vyrážky atd. Jen tak se testovat tedy ani nemá příliš smysl. Více o této chorobě na http://zdravi.004.cz/z-syfilis.