www.004.cz >Mohu být gay? > Proč nechci být gay?

Autor: -mbg->, Téma: Mohu být gay?, Vydáno dne: 01. 06. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Odpověď na tuto otázku úzce souvisí i s tím, proč mi není jasné hned od narození, jestli jsem gay anebo ne. Příčinou je homofobie v rodině a ve společnosti, v níž vyrůstáme a jsme vychováváni. Míra toho, jak jsme zasaženi strachem z toho, co přiznání jiné sexuální orientace přináší, je i mírou toho, jak snadno bude probíhat celý proces sebepřijetí.

Odpověď na tuto otázku úzce souvisí i s tím, proč mi není jasné hned od narození, jestli jsem gay anebo ne. Příčinou je homofobie v rodině a ve společnosti, v níž vyrůstáme a jsme vychováváni. Míra toho, jak jsme zasaženi strachem z toho, co přiznání jiné sexuální orientace přináší, je i mírou toho, jak snadno bude probíhat celý proces sebepřijetí. Je třeba zdůraznit, že ona představa o homofobii je v každém mladém gayi mnohem větší a strašnější, než jaká situace ve skutečnosti je. Myslíme si, že kdybychom řekli mamce, že jsme na kluky, tak sice bude brečet a být nešťastná, avšak časem se s tím smíří, ale otec, ten kdyby to věděl, tak nás vyrazí z domu!

Gay často žije ve strachu, že jeho život je v sázce, pokud někdo odhalí jeho homosexuální životní styl či jen jeho tajné touhy. Stydí se sám za sebe, že nemá ani dost odvahy přiznat se k pravdě. Fakt, že se nedokáže za sebe sám postavit, hluboce zasahuje jeho sebevědomí a může vyústit v jeho izolaci a osamělost.

Jaká je skutečnost: podle některých výzkumů je skutečně homofobních asi jen 6 % obyvatel ČR. Jen 2 % homosexualitu hodnotí ryze negativně jako zvrhlost. Jen asi 4 % gayů jsou rodiči vyhnání z domova.

Pokud sis již dříve určil, že tvým životním smyslem je kariéra, či manželka a plození dětí, je to logické a mnoho gayů mělo tuto představu v období nezralosti a dospívání, ale jakmile si uvědomíš, že jsi gay a akceptuješ tuto skutečnost, je nutné spolu s akceptováním tohoto neměnného stavu pozměnit i životní hodnoty během celého procesu coming outu. Někdo je najde snadno a někdo je hledá sám velmi těžko, neboť při jejich hledání je nutné často zbořit hrad tvých životních představ a začít jinak a od začátku. Pomoci ti může projekt Coming out - http://comingout.004.cz.

Být gay neznamená, že nemůžeš dělat kariéru a mít vysoké postavení. Mnoho gayů je i ve vládách západoevropských států a v diplomatických službách. Mnoho kluků, kterým se tento hrad životních cílů a hodnot bortí, ztrácí pevnou půdu pod nohama a k hledání opěrných bodů a nových životních hodnot využijí bezplatné pomoci sexuologa či psychoterapeuta.

Je těžké vzít za kliku ordinace, ale nebudeš-li vědět, jak dál, ujišťuji tě, že ta klika není rozžhavený drát a za jejími dveřmi je příjemný člověk, před kterým se není třeba stydět za to, co jsi. Gayové jsou mnohem psychicky křehčí. Je důležité, aby se své orientace nebáli, protože na ní není nic hrozného. Bohužel asi 50 % všech gayů, kteří navštíví sexuologa, vážně uvažovalo o sebevraždě nebo se o ni pokusilo. Celkem asi 20 % gayů má tyto tendence. Avšak ti, kterým se povede projít obdobím coming outu a smířit se se svou orientací, mohou prožít svůj život v pravdě, ve vztazích, které je obohacují, a s partnerem, kterého milují. Znamená to žít opravdový, nikoli falešný život plný opravdových hodnot. Oproti tomu kdyby ses se svými pocity skrýval za nesmyslným manželstvím, které by se dříve či později rozpadlo, ublížil bys nejen sobě, ale i všem, kteří tě považovali za blízkého. Nikdo si nezaslouží neupřímnost a vědomí, že se stal jenom hříčkou slabosti druhého. Podívej se na http://www.004.cz/pc-kluciadeti/ a prohlédni si i stránku http://homosexualita.004.cz/h-manzelstvi/. Pomůže ti racionálně se rozhodnout, jakou cestou jít dál, pokud máš strach přijmout svou homosexualitu.
Do Poradny 004 dostáváme mnoho životních dopisů od nešťastných mužů, kteří si mysleli, že manželství je vyléčí a udělá šťastnými.