www.004.cz >Životní kolize a zneužívání > Diskriminace HIV+

Autor: -zkp->, Téma: Životní kolize a zneužívání, Vydáno dne: 22. 04. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Jsem HIV+ a byl jsem svědkem na vlastní kůži toho, že jsem byl v cele předběžného zadržení v Praze na 24 hodin. Dozorci sprostě napsali na mou celu HIV+

Jsem HIV+ a byl jsem svědkem na vlastní kůži toho, že jsem byl v průběhu mé infekce v cele předběžného zadržení v Praze na 24 hodin. Dozorci sprostě napsali na mou celu HIV+, což se mi vůbec nelíbilo, protože já jako infikovaný se NEMUSÍM ani policii ČR svěřovat s tím, že jsem HIV+. I přes to jsem to udělal, poněvadž pravidelně užívám léky, které se musí podávat přesně na čas. Je to normální, nebo jde jen o to, že ani policie není dostatečně informována o těchto věcech, co se týče HIV pozitivních lidí?

Adam


Pisatel nemá úplnou pravdu v tom, že nemusí nikomu a tím, jak sám cituje, ani Policii, svoji diagnózu oznamovat.
Dle nového zákona č. 258/200 Sb o ochraně veřejného zdraví - cituji:  Podle § 53 tohoto zákona je nosič /nosič viru HIV/ povinen sdělit své nosičství při přijetí do zařízení sociální péče - tím je míněna i Vazba či věznice.

Problém druhý je, jak se zachovala Policie. Samozřejmě by neměla tuto diagnózu psát na dveře, respektive neměla by tam psát žádnou diagnózu. Proti tomu se lze bránit pouze tím, že toto oznámit vedení Policie a nebo celou věc řešit soudní cestou.

Dále se tazatel můžete obrátit písemnou cestou na Státní zastupitelství se žádostí o přešetření porušení zákona - ve smyslu prozrazení lékařského a služebního tajemství.

Kdyby by se tazatel do toho soudního sporu pustit, samozřejmě naše společnost bude stát za ním a bude ho plně podporovat.

Pro Poradnu 004
Václav Strouhal předseda ČSAP

Tento incident byl přeposlán i členům výkonného výboru Národní AIDS komise a předsedovi České společnosti AIDS pomoc. Policie a CPZ spadají pod správu ministerstva vnitra. Jejich zástupce je členem Národní AIDS komise. Vzhledem k Vašemu souhlasu budu prosazovat, aby byl Váš dopis (bez uvedení Vaší mailové adresy, ale s upozorněním, že nešlo o anonym) zaslán jemu a případně i inspekci MV.

Nedělám si iluzi, že změníme čistotu v CPZ apod., ale alespoň určitá pravidla zacházení a respekt k lidským právům zadržených (tedy osob ani ne obviněných!! a to se může stát opravdu komukoli) by dodržovat měli. Jinak moje první reakce také byla, že od toho bývalého Sovětského svazu jsme se bohužel vzdálili méně než si myslíme.

Oceňuji, že jste měl odvahu svůj příběh vůbec zveřejnit. Kdyby se nepodařilo nic jiného, alespoň nikdo nemůže říkat, že je u nás všechno v nejlepším pořádku. Ale ono je to spíše tak, že každý raději sklopí uši.

S pozdravem

MUDr. Ivo Procházka

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde