004.cz

Záněty předkožkového vaku

Balanitis a balanoposthitis – záněty žaludu a předkožky

Balanitis je zánět žaludu penisu (lat. glans penis), často spojený se zánětem vnitřního listu předkožky tzv. - balanoposthitis. V projektu prevence sexuálně přenosných chorob se v jednotlivých kapitolách setkáte se zmínkou, že uvedený patogen způsobuje záněty či různé vyrážky v oblasti žaludu a předkožky. Tuto problematiku zde proto shrnujeme v následující kapitole.

Balanitidy mají nejrůznější příčiny:

1. Neinfekční - trauma, vrozená fimóza, mechanické a chemické dráždění, např. masturbace s nevhodným lubrikantem, dráždění spodním prádlem se zbytky pracího prostředku. 

2. Infekční: přemnožená mykoticko-mikrobiální flóra: zejména kvasinky (kandidy), streptokoky, stafylokoky, gram. negativní bakterie. Dále např. syfilitický vřed (I. stadium syfilis, Treponema pallidum), herpes simplex (HSV virus - opar na genitálu), měkký vřed (Haemophylus ducreyi), svrab (roztoč Sarcoptes scabiei). Původcem balanitidy může být dráždivý účinek hnisavého výtoku z močové trubice u kapavky a infekcí vyvolaných Chlamydii trachomatis, genitálními mykoplazmaty, trichomonádami atd.

Výskyt: Onemocnění je častější u diabetiků - především kvasinkové balanitidy, u nemocných s AIDS a osob se sníženou imunitou či s nízkou úrovní hygieny apod.

Rozlišujeme akutní a chronické formy.

AKUTNÍ FORMY

Akutní balanopostitida - Balanoposthitis acuta

Začíná jako zarudlé, často svědivé ložisko na žaludu nebo vnitřním listu předkožky (prepucia). Zarudnutí s prosáknutím se postupně šíří na celý žalud a vnitřní list předkožky, subjektivně svědí, pálí a bolí. 

Zánětlivé změny někdy vedou ke vzniku erozí až vředů. Častý je výrazný otok předkožky. Vlivem zánětu a dráždivého účinku hnisavého sekretu vzniká zánětlivá fimóza (zúžení předkožky s nemožností přetáhnutí přes žalud.) Opačným případem je parafimóza, tzv. “španělský límec” - stav, kdy staženou předkožku nelze pro zduření vrátit zpátky přes žalud a zaškrcuje tak žlábek pod žaludem (sulcus coronarius). Tuto situaci je nutné ihned řešit a vyhledat lékaře, nejlépe urologa. Hrozí totiž porucha krevního zásobení penisu s trvalým poškozením! Nejčastějšími příčinami akutní balanitidy a balanopostitidy jsou infekce, traumatizace, iritační (dráždivé) vlivy, kontaktní alergie. Dráždit mohou běžné hygienické a kosmetické prostředky – mýdla, tělová mléka, látky obsažené v lubrikačních gelech a látky, jimiž jsou lubrikovány kondomy s jejich antikoncepčními látkami aj. Řada z nich může být i kontaktními alergeny.

Akutní infekční balanopostitida - Balanoposthitis acuta infectiosa

Vzniká často u osob s nedostatečnou hygienou vlivem dráždivého účinku smegmatu a špíny, s následným pomnožením bakteriální (fuzobakterie ze střev, gram-negativní tyčky, streptokoky a stafylokoky atd.) a mykotické (kvasinky) flóry. 

Kvasinková balanopostitida – (Balanoposthitis candidomycetica) 

Je velmi častá a mívá typický klinický obraz nejprve s drobnými červenými pupínky a bělavými puchýřky. Stržením puchýřků vznikají silně svědící a pálící eroze s límečkovitým olupováním, macerací a otokem. Typický je hustý bělavý sekret na povrchu zduřelé, zarudlé a erodované kůže žaludu a předkožky. To je provázeno intenzivním svěděním a pálením. Velmi častá je u diabetiků. 

Léčba: Léčba závisí na příčině balanopostitidy. U mírných a neinfekčních forem stačí léčba místní (obklady, koupele, krémy, lotia, zásypy atd.), u závažnějšího infekčního zánětu je nutná léčba celková (antibiotika a antimykotika). Někdy je nutná i obřízka.

Důležitá je proto u gayů dobrá hygiena po análně-genitálním i orálním styku, kdy nebyl použit kondom. Patogenní mikroorganismy se vyskytují běžně ve stolici i v ústní dutině, a proto bychom měli penis po styku umýt baktericidním mýdlem. A to zejména tehdy, pokud nebylo při styku použito dostatečné množství lubrikantu. Vzniklé oděrky na žaludu jsou vstupní branou pro tisíce bakterií.

Balanitida nebo balanopostitida (zejména s erozemi a vředy na genitálu) by měla být vždy vyšetřena specialistou, nejlépe dermatovenerologem (kožním lékařem) nebo urologem. Samoléčitelství zpravidla vede ke komplikacím, ale i následným diagnostickým potížím. 

Příčinu nemoci totiž zjistíme přesně až na základě mikrobiologického, případně sérologického či jiného speciálního vyšetření, bez něhož nemůže být stanovena diagnóza a tudíž ani zahájena účinná léčba, která dotyčného úplně vyléčí bez komplikací a rizika trvalých následků.
Včasná návštěva odborného lékaře bez předchozích laických léčebných pokusů, je základním předpokladem vyléčení (nejen) tohoto onemocnění! 

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii vidíte balanitis candidomycetica s drobnými červenými papulami; ty mohou být doplněny bělavými puchýřky.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Balanitis candidomycetica - na obrázku dobře patrné šedobílého sekretu.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Balanoposthitis candidomycetica.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Balanitis ulcerosa zapříčiněná bakterií původce syfilis. Jedná se o primární syfilitický vřed a kolem je balanitida.

Chronické formy

Chronická balanopostitida - Balanoposthitis chronica
Chronické záněty žaludu a předkožky mají velké množství příčin. Nejčastějšími jsou smíšená nevyvážená bakteriální flóra, kvasinky, dráždivé vlivy, případně alergie. 

Vzácnější formy balanitidy

Balanitis ulcerosa je těžší forma s bolestivými erozemi a vředy. Je zapříčiněna smíšenou anaerobní flórou, fuzobakteriemi a může postupně dospět do akutní gangrény penisu. Gangréna neboli sněť je nekrotický (nekróza - odumírání) rozpad tkáně, v tomto případě žaludu.

Určení příčiny akutního zánětu žaludu a předkožky je velmi důležité. Ten může být, jak již bylo uvedeno, způsoben závažným onemocněním, jako je např. syfilis nebo kapavka, může být komplikací oparu (herpes progenitalis) nebo příznakem cukrovky (opakující se kvasinkové balanitidy) atd. Zúžení předkožky (fimóza) přispívá k udržování zánětlivých změn a je častou příčinou potíží při pohlavním styku.

Balanitis erosiva circinata je formou chronické balanitidy, která se vzácněji objevuje u mladších mužů. Je vyvolaná smíšenou mykobakteriální infekcí a bývá součásti tzv. Reiterova syndromu. Červené okrouhlé eroze splývají do okrouhlých červených ložisek s šedavými okraji. Subjektivně jsou svědivé a bolestivé. 

Balanitis circumscripta chronica benigna plasmocellualris (Balanitis Zoon).
Jsou chronické ostře ohraničené skvrny červenohnědé barvy na žaludu a předkožce u starších mužů. Jejich původ je nejasný. Nejde o prekarcenózu a je třeba je odlišit od rakoviny.

Balanitis xerotica obliterans (lichen sclerosus et atrophicus).
Nepříliš vzácné onemocnění. Projevuje se progresivními atrofickými změnami na žaludu a předkožce, kde může vést k fimóze, srůstům. Snížená pružnost kůže vede k bolestivým puklinám. Toto onemocnění je tzv. prekanceróza (na jejím podkladě může vzniknout rakovina). Léčba je místní nebo chirurgická (obřízka).

Záněty předkožkového vaku - komentáře

Komentář ze dne: 24. 08. 2010 09:18:17     Reagovat
Autor: kateřina (email) - neregistrovaný
Titulek: bylinky
Na záněty se dá doporučit teplo, koupele bylinkové, bylinky a vitamíny. Dále též enzymy, curenzym apod..

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |