www.004.cz >Aktuality ze zahraničí > V Mexiku dle ochránců lidských práv roste počet vražd homosexuálů

Autor: -čtk- <>, Téma: Aktuality ze zahraničí, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Počet vražd gayů a leseb v Mexiku stoupl, a to navzdory vládní toleranční kampani a zákonu, který v hlavním městě Mexiku legalizoval sňatky osob stejného pohlaví.

Mexiko 14. května (ČTK) - Počet vražd gayů a leseb v Mexiku stoupl, a to navzdory vládní toleranční kampani a zákonu, který v hlavním městě Mexiku legalizoval sňatky osob stejného pohlaví. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnily místní skupiny na obranu lidských práv a z níž dnes cituje agentura AP.

Podle zprávy bylo v Mexiku v letech 1995 až 2000 téměř 30 vražd ročně motivováno homofobií. V letech 2001 až 2009 stoupl jejich počet téměř na dvojnásobek. Mexická vláda přitom v roce 2005 spustila rozhlasovou kampaň, v níž propaguje toleranci vůči homosexuálům.

Loni v prosinci byl pro metropoli schválen zákon, který jako první v Latinské Americe dává svazkům osob téhož pohlaví stejný status jako heterosexuálním sňatkům. Zákon, který se vztahuje jen na hlavní město, rovněž dává párům stejného pohlaví právo adoptovat děti.

Čím otevřenější ale lidé ohledně své sexuální orientace jsou, tím více patrně stoupá násilí proti gayům, uvádí Alejandro Brito, ředitel skupiny Letter S, která se na zprávě podílela. Podle jejích údajů bylo nejvíc vražd motivovaných homofobií zaznamenáno v hlavním městě; v letech 1995 až 2009 jich bylo 144.