www.004.cz >Kultura > HERE! QUEER!

Autor: -cod->, Téma: Kultura, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Ve dnech 12. dubna až 16. května bude v pražském Domě světla na Florenci k vidění značně rozšířená a přepracovaná výstava o homosexualitě a umění v Čechách a okolí v posledních dvou století.

Ve dnech 12. dubna až 16. května bude v pražském Domě světla na Florenci k vidění značně rozšířená a přepracovaná výstava o homosexualitě a umění v posledních dvou století. V rámci výstavy se uskuteční ještě cyklus přednášek o reprezentaci, dějinách a umělecké reflexi homosexuality, jehož hřebem bude návštěva prof. Richarda Dyera, světového odborníka právě na reprezentaci homosexuality ve vizualitě a filmu. Výstava má samozřejmě také za cíl přilákat do Domu světla co nejvíce lidí a strhnout tak pozornost na dlouhodobě stále nebezpečný problém HIV/AIDS, ale i na možnosti kvalitního života s tímto virem a onemocněním.

Výstava je o polovinu rozšířenou verzí výstavy z loňského roku. „Loni jsme poprvé v Čechách ukázali několik témat ze světových dějin homosexuality a homoerotiky ve výtvarném umění, letos to chceme rozšířit jednak op témata, na která loni nezbyl prostor a jednak o umělce a kontexty české, slovenské a středoevropské,“ říká k výstavě HERE! QUEER! její kurátor Ladislav Zikmund-Lender. Dodává, že „letos jsme přibrali také některé nové spolupracovníky, historiky a teoretiky reprezentace. Kromě toho by výstava v anglickém překladu měla, zadaří-li se všechny granty, putovat na Slovensko, do Polska, Slovinska a snad i Maďarska.“

Návštěvníci se mohou těšit na příznačné ukázky uměleckých děl souvisejících s epidemií AIDS, která výrazně ovlivnila kulturu a kulturní politiku západního světa, dále s krizí maskulinity na přelomu 19. a 20. století, na dvou panelech s queer postavami ve středoevropských seriálech, podíváme se za umělci Ladislavem Mednyánszkým a Fernandem Váchou, povíme si o souvislosti homosexuality a architektury a o galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, slavné dekadentní duše a otevřeného homosexuála.

K výstavě je připraven také cyklus přednášek. Jako první bude slavnostně představen v České republice vůbec poprvé prof. Richard Dyer, který promluví o queer reprezentaci v černobílém filmu. Stane se tak 13. dubna 2010 od 17.00, po přednášce bude připraveno slavnostní otevření výstavy v Domě světla. Další přednáška se koná tamtéž 26. dubna od 17.00 a Vladimír Vokál nám přiblíží postavu Jeana Jacquese Régis de Cambacéres, který se zasloužil o liberalizaci gay práv v dobách velké francouzské revoluce. Poslední přednáška se koná v rámci Nejen lesbického festivalu eLnadruhou, pronese ji kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender a téma zní Queer fiction v české vizuální kultuře. Seznámí posluchače s příběhy a souvislostmi homosexuality a českého umění a vůbec s přístupy dějin umění k fenoménu homosexuality. Poslední přednáška se koná 13. května od 18.00 v Café Jampadampa.

Pokud se Vám nechce do Domu světla, můžete si výstavu v náhledech informačních panelů prohlédnout z pohodlí svého domova na www.queer-art.cz, kde také najdete všechna data a informace.