www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Jaké to je: Venerologické vyšetření

Autor: -cod->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Najít partnera na jednu či více nocí nemusí být díky různým internetových seznamkám a klubům až takový problém. O něco větší problém ale může nastat poté, když začne člověk přemýšlet, jestli jsem se nemohl něčím nakazit. V následujícím článku vám představíme, jak probíhá testování na více než 6 infekcí přenášených pohlavním stykem.

Najít partnera na jednu či více nocí nemusí být díky různým internetových seznamkám a klubům až takový problém. O něco větší problém ale může nastat poté, když začne člověk přemýšlet, jestli jsem se nemohl něčím nakazit. Nejde jen o HIV, sexuálně přenosných infekcí je mnohem víc. A v případě hepatitidy C o nic méně nebezpečných než je AIDS.

Začnete-li na sobě pozorovat navíc příznaky nákazy onemocnění: pálení močové trubice, bolest v krku či vyrážku; je nejvyšší čas hned vyrazit ke specializovanému lékaři. Máte jistě otázky typu: Ale k jakému lékaři a kam? Co mi tam bude dělat a jak to bude probíhat? Mám říct, že jsem měl něco s klukem? Kolik to bude stát?

Infekce přenášené pohlavním stykem mají navíc tendenci se sdružovat. Nákaza jednou infekcí pak může několikanásobně zvýšit riziko nákazou jinou infekcí. Proto by bylo asi nejlepší, kdybych měl jistotu, kdyby šel udělat test na všechno…

Redaktor 004.cz na vlastní kůži vyzkoušel, jak probíhá testování na původce více než šesti infekcí přenášených pohlavním stykem ve specializovaném dermatovenerologickém pracovišti Medicentrum, Lidická 30 v Praze.

Vystoupíte na Andělu a vydáte se na ulici Lidickou, kde v čísle 30 najdete dobře označené Medicentrum.

Ideální je přijít mezi 8 a 13:30, neboť poté jsou odebrané vzorky odesílány přímo do laboratoře. Můžete se ráno klidně dobře nasnídat a napít, ale podmínkou vyšetření moči je odstup minimálně 1,5 hodiny od poslední mikce.
Test na HIV prokáže negativitu až po 10 týdnech od posledního styku, tvorba protilátek proti viru hepatitid bývá taktéž i otázkou měsíců, ale ostatní infekce lze diagnostikovat již po několika dnech, proto bude nejlepší do Medicentra zajít s odstupem dvakrát. Světová zdravotnická organizace doporučuje mužům, kteří mají styk s muži, chodit na test alespoň 1x ročně, pokud vystřídáte více než 3 partnery, pak i po půl roce.

Chvilku počkáte v ordinaci než přijde příjemná sestřička nebo pan doktor, kteří si vezmou kartičku vaší zdravotní pojišťovny. Vyšetření u lékaře je jako každé jiné, je hrazeno zdravotní pojišťovnou a uhradíte 30 Kč regulační poplatek.

Jestliže jste v Medicentru poprvé, vyplníte krátký registrační dotazník. Lékař s vámi prodiskutuje vaše obavy z nákazy a provede klinické vyšetření, které může dle osobní anamnézy spočívat v zevní kontrole genitálií (zejména kondylomata) či jiných kožních projevů kdekoliv na těle.

Sestřička vás vyšle s červeným klíčem na WC, odkud přinesete vzorek moči. Ideální by byl vzorek té ranní, ale může se odebrat až zde. Z moči se bude provádět přímý průkaz kapavky a chlamydií, které jsou častým původcem zánětů močové trubice a mají tendenci přecházet do chronických zánětů. Test na chlamydie je v případě přetrvávajících příznaků pálení v močové trubici vhodné opakovat, protože chlamydie mohou být v rámci svého životního cyklu zrovna schované v buňkách a pak je testem nelze zachytit.

Poté se usadíte na odběrové křeslo, kde se odebere vzorek krve. Krevní vzorek bude použit pro vyšetření protilátek proti viru HIV typ 1 a 2, žloutence typu C a syfilis. Ze vzorku krve bude dále proveden test na přítomnost antigenu žloutenky typu B.

Jak test dopadl, se dozvíte telefonicky. Je-li vše negativní, gratulujeme, a do Medicentra můžete zajít zase až za rok na další test. Je-li cokoliv z vyšetření v nepořádku, budete muset zajít k lékaři rychleji, neboť je třeba konfirmovat výsledek dalším vyšetřením, např. v Národní referenční laboratoři, aby se vyloučila falešná positivita laboratorního testu. To je důležité zejména u HIV, kde je známa celá řada příčin falešně positivního testu u základního vyšetření protilátek testem typu ELISA. Výsledek vyšetření krve je znám do druhého dne od odběru, výsledek vyšetření moči je znám v úterý nebo pátek.

Co když jsem se něčím nakazil a mám jasné příznaky, které potvrdilo i laboratorní vyšetření? V takovém případě se ihned v Medicentru zahájí s léčbou, jedná-li se o kapavku a chlamydie. Dále je možné odstranit na místě kondylomata a moluska. Vhodné léky předepíší na svrab, kvasinkové záněty konečníku či žaludu a předkožky. Syfilis se musí léčit v nemocnici, neboť po podání antibiotik dojde k masivnímu rozpadu spirochet bakterie, která syfilis způsobuje, zvýšení teploty a přechodnému zhoršení celkového stavu pacienta. Žloutenky se budou léčit na infekčním oddělení nemocnic a to příp. i ambulantně, nákaza virem HIV ambulantně v jednom z AIDS center, kterých je v ČR celkem 7. V případě posledně jmenovaných infekcí od syfilis dále budete muset uvést své hlavní kontakty a osoby, se kterými jste měli v poslední době pohlavní styk, neboť tyto osoby musí lékař dle zákonných opatření pozvat na vyšetření.

Ambulance se nachází v Lidické 30, Praha 5. Odborný zdravotnický personál je k dispozici v pracovních dnech v provozní době od 8:00 až 17:00 hod, odběry jsou prováděny denně, optimálně mezi 8:00-13:30. Kontaktní telefonní čísla pro vaše další dotazy a objednání: pevná linka 257 323 219, mobilní telefon 724 018 298. Můžete samozřejmě přijít i bez objednání.