www.004.cz >Aktuality z domova > Queer Pride v Táboře

Autor: -cod->, Téma: Aktuality z domova, Vydáno dne: 16. 06. 2009
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Přípravy na táborskou Queer Pride vrcholí. Aktuálně je do průvodu přihlášeno více než 300 lidí, z toho naprostá většina pochází z České republiky. Organizátoři „Průvodu hrdosti“ předpokládají, že během sobotního dopoledne 20. června se toto číslo ještě navýší.

Přípravy na táborskou Queer Pride vrcholí. Aktuálně je do průvodu přihlášeno více než 300 lidí, z toho naprostá většina pochází z České republiky. Organizátoři „Průvodu hrdosti“ předpokládají, že během sobotního dopoledne 20. června se toto číslo ještě navýší.

Po určitém zaváhání Městský úřad Tábor nakonec upustil od nelegitimních požadavků na svolavatele shromáždění. Organizátorům akce bylo zástupkyní kanceláře starostky JUDr. Vackovou sděleno, že město nyní pracuje na zajištění dopravy a případných omezeních. „Tuto současnou aktivitu MÚ vítáme a jsme přesvědčeni, že pomůže k zajištění bezpečnosti účastníků průvodu a plynulosti provozu ve městě," řekla za organizátory Petra Podlahová.

Průvod projde městem mezi 12 a 13 hodinou. Na Masarykově náměstí, odkud průvod vyjde a kde bude od 10 do 11.30 probíhat registrace, účastníky Queer Pride přivítají zástupci pořadatelských organizací, člen Rady města Tábor Ing. Jiří Fišer i předseda Gay iniciativy Mgr. Jiří Hromada, který letošní Queer Pride zaštiťuje.

Po zkušenosti z loňské Queer Pride v Brně se k této akci váží i otázky bezpečnosti. Organizátoři si rizika uvědomují a proto se na akci důkladně připravují, provádějí monitoring případných aktivit namířených proti akci a jsou v kontaktu se zástupci Policie ČR. Bohužel se setkali i s prohlášením zástupce krajské Policie, ze kterého vyplývá, že doporučuje občanům se trase průvodu vyhnout. Za svolavatele shromáždění sdělila Mgr. Eva Kubešová: "Nejsme potěšeni prohlášením, které v podstatě vyzývá občany, aby se průvodu, jehož cílem je oslava lidských práv, neúčastnili a naopak se trase vyhnuli. Policie ČR se na tuto akci systematicky již několik měsíců připravuje, věříme, že svojí roli dobře zvládne a není důvod k takto přehnaným obavám. Naším cílem je oslava queer komunity formou pokojného shromáždění nejen samotných členů této komunity, ale také jejich příznivců, podporovatelů a všech lidí, kteří považují oslavu lidských práv za podstatnou. Také doufáme, že širší veřejnost tuto akci využije, aby otevřeně vyjádřila svou toleranci a nesouhlas s extremistickými a diskriminačními názory. Vítáme tedy na akci účast širší veřejnosti, v průvodu i na navazujícím festivalu, kde nabízíme rozmanité aktivity, hudební program, diskuze, workshopy i program pro rodiče s dětmi.“

Festivalové odpoledne zahájí energické vystoupení orientálních tanečnic a ženské bubenické formace Female Afro Beat. Některé návštěvníky přiláká spektakulární představení travesti skupiny Fever, třebas kvůli účinkování Pityho z Vyvolených, jiné klasický repertoár romské kapely Impuls. Zahraniční queer scénu budou reprezentovat vídeňští Norah Noizze and nejen táborské fanoušky nadchne kapela NED z francouzského Lyonu. V neposlední řadě bude promítnut unikátní dokument S láskou a důvěrou, který je neobyčejnou sondou do soukromí známého českého gay páru, Janise Sidovského a Pavla Vítka. Festival proběhne v areálu v okolí kulturního centra CESTA a na přilehlé louce, kterou za tímto účelem zapůjčilo Město Tábor. Na odpolední radovánky naváže afteparty v táborském klubu Milénium, která vyvrcholí půlnoční módní přehlídkou salónu Budiore Coucou. Novou kolekci představí modelové a modelky přímo z řad účastníků průvodu.

Jako předzvěst festivalu Queer Pride v úterý 16. června proběhne na Žižkově náměstí projekce filmů s queer tématikou. Ve spolupráci s komunitním centrem Cheiron T v rámci projektu Týden proti rasismu a xenofobii bude promítnut dokument Netolerance (Marko Popovič/Srbsko a Černá Hora, 2002) a český film Venkovský učitel (Bohdan Sláma, 2008). Promítání na náměstí začíná v 21.00 hodin a v případě nepřízně počasí se přesouvá do komunitního centra Cheiron T.

Srdečně vás zveme a těšíme se na společnou oslavu.

Více na www.queerprideparadetabor.cz