www.004.cz >Aktuality z domova > Přiznat, že jsem gay? Lehčí než dřív, ale pořád to chce odvahu...

Autor: -čtk- <>, Téma: Aktuality z domova, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Dvě mužská jména na zvonku u bytu by ještě před pár lety budila po domě pořádný rozruch. Dnes už to nic zas tak výjimečného není. Dva muži držící se za ruce, to se ale ani dnes na českých ulicích často nevidí.

Brno 26. června (zpravodaj ČTK Lukáš Sapík) - Dvě mužská jména na zvonku u bytu by ještě před pár lety budila po domě pořádný rozruch. Dnes už to nic zas tak výjimečného není. Dva muži držící se za ruce, to se ale ani dnes na českých ulicích často nevidí. Podle gay aktivistů je otázka času, než si společnost i gayové zvyknou. Přiznat si svou homosexualitu je jedna věc, otevřeně tak žít, chce ale prý daleko víc odvahy.

Kolik gayů v Česku je, si netroufají odhadovat ani mnozí odborníci. Většinou se jen shodnou na tom, že čtyři procenta, o nichž se mluví už přes 50 let, neodpovídají realitě. "Jestli je to sedm nebo 11, to vám nikdo neřekne," doplnil zřejmě nejznámější český gay aktivista Jiří Hromada. Podle něj je podíl gayů na celé populaci vyšší ve velkých městech, naopak na vesnicích je mizivý. Souvisí to s tím, že Praha a další velká města jsou k homosexuálům vstřícnější, míní.

Přesto ani na Václavském náměstí není běžné, aby se dva muži drželi za ruce. "Myslím si, že gay komunita v jiných evropských státech je otevřenější a veselejší," uvedl šestadvacetiletý tanečník a choreograf Yemi. Sám se ke své sexuální orientaci přiznal celkem nedávno a zatím je jeden z mála známých mužů, kteří se k tomu odhodlali.

"Coming out osobností v Česku ustrnul, zatímco ve světě čím dál častěji svou orientaci oznámí nejenom hvězdy showbyznysu, ale i politici, byznysmeni a sportovci. Jsou příkladem pro ostatní a ukazují, že gayové nejsou šišlavé karikatury, jaké známe ze špatných filmů," popsal manažer Janis Sidovský, který si před dvěma lety vzal zpěváka Pavla Vítka. Jít s pravdou ven není podle Sidovského dosud v Česku tak běžné jako v zahraničí. Mladým lidem tak opravdu chybí pozitivní společenské vzory, souhlasí Martin Strachoň ze sdružení STUD.

Velkou pomocí pro gaye a lesby je nepochybně internet. Lidé se tam scházejí, seznamují, vyměňují si zkušenosti a postřehy. Tematika se dostává i do dalších médií. Veřejnoprávní ČT2 teď po mnoha více či méně úspěšných pokusech vysílá pořad Q. Každý díl sleduje kolem osmi procent diváků, kteří mají v tu dobu zapnutou televizi, o dva procentní body víc než běžný průměr stanice.

Pozitivní ohlasy podle mluvčího ČT Ladislava Štichy přicházejí nejen od gayů, ale i od heterosexuálních diváků. Jiří Hromada je přesvědčen, že česká společnost rozhodně není homofobní. "Poté, co tři čtvrtiny vyjádřily registrovanému partnerství podporu, o tom nemůže být pochyb," doplnil.

Přesto se najdou i odpůrci homosexuality. Svůj názor na gaye a registrované partnerství nezměnil jeden z největších odpůrců homosexuálních svazků Jiří Karas. Bývalý lidovecký poslanec je stále přesvědčen, že je zákon špatný. "Navíc si myslím, že ti lidé, kteří hlasitě vystupují v médiích, vůbec nezastupují zájmy té komunity," řekl ČTK.

Sami gay aktivisté přiznávají, že je komunita roztříštěná, a sama si tak ubližuje. "Málokdy se na něčem jednomyslně shodneme," upřesnila Lucie Hanyášová ze sdružení Holky v Brně. Hromada je i přesto přesvědčen, že čeští gayové urazili i díky toleranci společnosti velký kus cesty. Jakýmsi poděkováním má být podle něj i sobotní Queer Parade. Brněnského průvodu homosexuálů by se podle pořadatelů mělo zúčastnit kolem 300 lidí. Gayů je ale v Česku daleko víc...