www.004.cz >Cestování > Státy Asie – druhá část

Autor: Pepa <>, Téma: Cestování, Vydáno dne: 04. 01. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Indie, Vietnam, Japonsko a stručný přehled dalších států. V další části o státech Asie jsem se zaměřili na atraktivní destinace z pohledu poznání a historie. V závěru článku je celkový přehled všech států tohoto kontinentu z hlediska vztahu k homosexualitě.

Indie • Vietnam • Japonsko • stručný přehled dalších států

V poslední části o státech Asie jsem se zaměřil na atraktivní destinace z pohledu poznání a historie. V závěru článku dodávám celkový přehled všech států tohoto kontinentu z hlediska vztahu k homosexualitě.

Indie

Člověk by potřeboval celý život, aby dokázal poznat tak rozmanitou zemi plnou protikladů, jakou je Indie. Čekají na vás starověké kultury, posvátné védy, světová náboženství, slavná Kámasútra, Buddha, ale také bollywoodské hvězdy, populární kriket či prudký rozvoj internetových technologií. Indie je příliš pestrá země na to, aby bylo možné zmínit jen několik nejzajímavějších míst. Je rozmanitá, protikladná, překvapující, šokující, mnohobarevná, nikdy však nudná. Nemůžete k ní zůstat lhostejní.

Indickou republiku obývá více než 1 miliarda obyvatel, a je tak druhou nejlidnatější zemí na světě. V hlavním městě Novém Dillí žilo počátkem r. 2008 až 8 mil. obyvatel. Platit budete indickou rupií (INR). Časový posun je +4,5 hod., při letním čase +3,5 hod.

Indové vyžadují přesnost a dochvilnost, ale sami jsou velmi nedochvilní. Pro vyjádření včerejška i zítřka používají stejný výraz. Velmi rádi smlouvají, jsou na to zvyklí prakticky od malička. V obchodech, na tržištích, ve stáncích – všude se smlouvá. Dokonce na balených potravinách může být uvedena tzv. cena M.R.P., což je maximální prodejní cena. Za smlouvání se nikdo nestydí, je samozřejmostí. Smlouváním se dá cena snížit až o dvě třetiny.

I Indii homosexualita legální není. Může být potrestána až doživotním vězením. Formálně zákony platí, ale vláda se jimi neřídí a postihuje „tělesné styky proti řádu přírody s mužem, ženou nebo zvířetem“. Heterosexuální pohlavní styk je legální dokonce až od 21 let.

Vietnam

Jihoasijský přímořský stát v zadní Indii na pobřeží Jihočínského moře má více jak dvoutisíciletou historii. Při jeho pobřeží se rozkládají úzké nížiny, ve vnitrozemí se pak vypínají až 3000 metrů vysoké hory. Nacházejí se zde delty dvou významných asijských řek, Mekongu na jihu a Rudé řeky na severu. Úrodné níže položené oblasti se zelenají nekonečnými rýžovými políčky a tropickými lesy. Za návštěvu stojí Hanoj, Saigon a nedaleké tunely Cu Chi, historické městečko Hoi An, plavba deltou Mekongu, šnorchlování na souostroví Phu Quoc, chrámy My Son, národní park Cat Tien, Mramorové hory, královský komplex Hué či Dračí zátoka Halong.

Vietnam je komunistický stát a žije zde asi 84 mil. obyvatel. Hlavní město je Ha Noi. Měna je vietnamský dong (VND). Hodinky si posunete o +6 hod., event. o +5 hod.

Lidé, i přes svoji chudobu, jsou usměvaví a přátelští. Ze strachu se vyhýbají politickým debatám a ze stejných důvodů se někdy obávají pozvat cizince do soukromých domů. Ze zákona Vietnamci nesmí ubytovat cizince ve svém domě. Pokud k návštěvě dojde, je vhodné přinést malý dárek pro pána domu. Jí se hůlkami, v restauracích ale běžně turistům přinesou příbor. Je nevhodné dotýkat se něčí hlavy, či otáčet k někomu chodidla. Nahota je nepřípustná, chrámy je třeba navštěvovat se zahalenými rameny a koleny a do vnitřní svatyně vstupovat bez bot. Někteří obchodníci jsou nepoctiví a cenu přizpůsobí tomu, že jste turisté. Je lepší všechno platit předem.

Vietnam je sice komunistický stát, ale homosexualita je legální. Homosexuální manželství byla zakázána v r. 1998. Podle zpráv se tento zákon může rozšířit i na zákaz spolužití párů stejného pohlaví a jakýchkoli oslav závazků věrnosti.

Japonsko

Japonsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa. Kromě úchvatné architektury japonských měst nabízí Japonsko i velkou spoustu kulturních památek a rovněž disponuje zajímavým přírodním bohatstvím. Poznejte svatyně i mrakodrapy Tokya, Kyóto a Nara plné náboženských staveb a paláců, chrámový komplex Tóshogú, výstup na horu Fuji-San, horské lázně Judanaka, tradiční život v městečku Shirokawa či národní parky Shikocu-Tóya a Daisecuzan.

V konstituční monarchii Japonsku žije 127 mil. obyvatel, v hlavním městě Tokiu 12 mil. obyvatel. Platit budete japonskými jeny (JPY). Časový posun je +8 hod., příp. +7 hod.

Pro Japonce je naprosto klíčová dochvilnost. Návštěvníkům imponuje vlídnost, pohostinnost a péče o jeho osobu ze strany hostitele. Úsměv je jedním z výrazných rysů vnějšího chování. Doprovází jej běžný hovor, diskuze i spor. Evropského hosta toto může zmást. Japonci nedokáží pochopit a špatně zvládají afektované a přehnaně hlučné chování. Snažte se co nejvíc usmívat, podivovat, zajímat. Když na vás někdo promluví, je vhodné kontakt opětovat, i když si nerozumíte. Japonec nikdy nepřizná vlastní nedokonalost, nebo že něco neví.

V Japonsku je homosexualita legální, ale svazky uzavírat nelze. Pohlavní styk je povolen od 13-17 let pro obě orientace. Země rovněž přijala protidiskriminační zákony.

Pro úplnost všech zemí Asie, přikládám tabulku ostatních států:

Stát Je homosexualita trestná Trest Protidiskriminační zákony
Afghánistán Ano 5-15 let vězení Ne
Arménie Ne   Ne
Ázerbájdžán Ne   Ne
Bahrajn Pouze Až 10 let vězení, pokuta Ne
Bangladéš Ano Až 10 let vězení, pokuta Ne
Barma Ano Až 10 let vězení, pokuta Ne
Bhútán Ne   Ne
Brunej Ano Až 10 let vězení, pokuta Ne
Čečensko Ano Smrt Ne
Čína Ne    
Gruzie Ne   Ano
Hongkong Ne   Zatím ne
Irák Není známo   Ne
Írán Ano Smrt Ne
Jižní Korea Ne   Ano
Jordánsko Ne   Ne
Kambodža Ne   Ne
Katar Ano Až 5 let vězení, pokuta Ne
Kazachstán Ne   Ne
Kuvajt Ano Až 7 let vězení, pokuta Ne
Kyrgyzstán Ne   Ne
Laos Ne   Ne
Libanon Ano Až 1 rok vězení, pokuta Ne
Macao Ne   Ne
Mongolsko Ne   Ne
Nepál Ne   Ne
Pákistán Pouze u mužů Až 2 roky vězení, pokuta Ne
Palestinská autonomie Ne   Ne
Severní Korea Ne   Ne
Singapur Ano Až 2 roky vězení, pokuta Ne
Srí Lanka Ano Až 2 roky vězení, pokuta Ne
Sýrie Ano Až 1 rok vězení, pokuta Ne
Tádžikistán Ne   Ne
Tchaj-wan Ne   Ne
Turkmenistán Pouze u mužů Až 2 roky vězení, pokuta Ne
Uzbekistán Pouze u mužů Až 3 roky vězení, pokuta Ne

Tímto jsem uzavřel kapitolu Asie a arabských zemí. Pokud byste se o některé ze zemí, které nejsou více rozebrány, chtěli dozvědět více, pak mne kontaktujte. Mělo by se ale jednat o zemi, která je alespoň trochu turistickým cílem. Země ostatních kontinentů budou postupně přibývat.