www.004.cz >Aktuality ze zahraničí > V Berlíně bude ode dneška památník homosexuálních obětí nacismu

Autor: -cod->, Téma: Aktuality ze zahraničí, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Přímo naproti známému památníku holokaustu budou mít ode dneška v Berlíně svůj památník i homosexuálové věznění a mučení nacisty. Odpoledne pietní objekt předají oficiálně veřejnosti německý ministr kultury Bernd Neumann a berlínský primátor Klaus Wowereit.

Berlín 27. května (zpravodaj ČTK) - Přímo naproti známému památníku holokaustu budou mít ode dneška v Berlíně svůj památník i homosexuálové věznění a mučení nacisty. Odpoledne pietní objekt předají oficiálně veřejnosti německý ministr kultury Bernd Neumann a berlínský primátor Klaus Wowereit.

Památník homosexuálů pronásledovaných nacismem tvoří betonový kvádr umístěný na jižním okraji centrálního berlínského parku Grosser Tiergarten, tedy přes ulici naproti prostranství s 2711 betonovými stélami židovského památníku.

Památník homosexuálům tvoří jediná velká stéla. Její zvláštností je okénko, jímž lze prý nahlédnout dovnitř uměleckého objektu a shlédnout filmovou scénu zachycující dvojici líbajících se mužů.

Realizace projektu, který schválil německý parlament v roce 2003, přišla na zhruba 600.000 eur (přes 15 milionů korun). Pomník společně navrhli dánský umělec Michael Elmgreen a jeho norský kolega Ingar Dragset.

Za nacismu bylo podle odhadů odsouzeno kvůli své sexuální orientaci na 54.000 homosexuálů, zhruba 7000 z nich nepřežilo pobyt v koncentračních táborech.