Vědci a lékaři, kteří v polovině 20. století věřili, že moderní medicína vymýtí smrtelné infekce a epidemie, se mýlili. Kvůli globalizaci se po světě šíří nemoci mnohem rychleji než dříve.
Praha 27. února (ČTK) - Vědci a lékaři, kteří v polovině 20. století věřili, že moderní medicína vymýtí smrtelné infekce a epidemie, se mýlili. Kvůli globalizaci se po světě šíří nemoci mnohem rychleji než dříve. V Česku se například stále častěji objevují exotické nemoci jako malárie, horečka dengue a různé infekce způsobující průjmy, kožní potíže i smrt. Novinářům to dnes řekla primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitálních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.
Loni epidemiologové evidovali například 27 případů malárie, dva případy břišního tyfu a deset horeček dengue. V 230 případech si turisté z ciziny dovezli salmonelózu a 80 lidí lékaři ošetřovali kvůli nemocem z poranění zvířetem. "Šlo třeba o paní, kterou na Bali kousla opice," řekla Roháčová. Na Bulovce působí specializované centrum pro nebezpečné nákazy, pokud se tedy někdo vrátí ze zahraničí a trpí podivnými příznaky, měl by prý navštívit právě Bulovku.
Podle Roháčové se dá odhadnout, že v budoucnu dojde k dalšímu rozšíření některých nebezpečných infekcí. Mohou vzniknout i noví původci nemocí nebo se znovu objevit infekce, které byly dřív považovány za vymýcené. To je příklad třeba černého kašle. Očkování, které dřív spolehlivě chránilo, již přestává být účinné. Nemocí jsou ohroženy děti nad 12 let. Ročně prý černým kašlem v Česku onemocní asi tisícovka lidí.
Podobné nebezpečí prý teoreticky hrozí i u pravých neštovic. Poslední vir měl být z přírody vymýcen v roce 1977, minimálně ve dvou laboratořích na světě (ve Spojených státech a v Rusku) jej ale údajně uchovávají. Podle odborníků existuje riziko, že by se tyto nebo jiné podobné viry mohly v budoucnu dostat do nepovolaných rukou. Přibližně 70 druhů virů mohou prý v budoucnu zneužít bioteroristé.
Svět dnes navíc podle Roháčové čelí také nebezpečím chřipkové pandemie. "Že přijde, je skoro jisté, teď jde jen o to, kdy přesně," řekla Roháčová. Epidemie hrozí také u viru HIV, i když v Česku je zatím situace relativně dobrá. Vědci se snaží vyvinout vakcínu proti HIV, ale zatím nejsou zcela úspěšní. Léčba AIDS je velmi drahá.
Infekční klinika Na Bulovce má 170 lůžek. Klinika i centrum pro vysoce nebezpečné choroby ročně hospitalizují přes 4000 pacientů. Více než 30.000 pacientů ošetřila klinika ambulantně. Co se týká nemocí dovezených z exotických zemí, Bulovka řeší téměř všechny, které si lidé do ČR dovezou, tedy několik stovek ročně.