www.004.cz >Literatura ze zahraničí > Anneke Scholtens: Abel

Autor: Waky <>, Téma: Literatura ze zahraničí, Vydáno dne: 03. 06. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Podtitul: Feigheit vor dem (schwulen) Freund: eine Schülerfreundschaft / Zbabělost před (homosexuálním) kamarádem: jedno školní přátelství
Německé vydání: Männerschwarmskript, 2007, jazyk originálu: holandština
K zakoupení na: www.amazon.de, www.buch24.de, www.gaybooks.de


abel

Jsou věci, které ze strachu zasuneme do našich vzpomínek co nejhlouběji, abychom je již nikdy nenašli. To samé se stalo i Bartovi. To, co jej k tomu vedlo, byla láska. Láska jeho nejlepšího přítele ze školních let. Ta láska nesměřovala k nějaké dívce, ale právě k Bartovi. Přišel čas, kdy si toho všimli jejich spolužáci. Začali se jim vysmívat a dobírat si je, jaký jsou zamilovaný páreček. Bart se styděl, bylo mu to moc nepříjemné a trapné. A dost! Tohle už nemohl dál trpět. Proto se rozhodl ukončit přátelství s Abelem. A to úplně.

O několik let později se Bart dozvídá o Abelově náhlé smrti. Vracejí se mu vzpomínky na to, co spolu prožili. Přepadají ho výčitky svědomí, že jejich přátelství nebylo dost silné a že se křečovitě stáhl. Neřekl o tom nikomu, ani své současné přítelkyni Ross. Ona však tuší, že její přítel sebou nosí pověstného "kostlivce ve skříni". Jak dlouho se vydrží Bart vyhýbat jejím otázkám? Jak dlouho bude Ross vzteklá a podrážděná?

Na Abelově pohřbu se ukazuje, jakým způsobem se rodiče a spolužáci vyrovnávají s minulostí. Každý po svém. Jedno však mají společné: do Abela si každý z nich promítá svá přání i obavy. Autorka prokázala při psaní této knihy svůj pověstný pozorovací talent. Všechny postavy popisuje se sympatií a porozuměním. Odkrývá rozdíly mezi tím, co žijeme před ostatními, a tím, jací doopravdy jsme. Mnohé by se nestalo, kdybychom se nebáli tak jako Abel žít před ostatními to, jací jsme doopravdy.

autor příspěvku: Libor Vavřík