www.004.cz >Literatura ze zahraničí > Inger Edelfeldtová: Duktig pojke! / Šikovnej kluk

Autor: Waky <>, Téma: Literatura ze zahraničí, Vydáno dne: 10. 02. 2022
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Inger Edelfeldtová: Duktig pojke! (švédský originál) / Šikovnej kluk
(něm. Jim im Spiegel; šp. Jim en el espejo; pol. Jim w lustrze)
Jimmy je citlivý a uzavřený chlapec, který vyrůstá v rodině úzkostlivé matky a profesionálně úspěšného, náročného otce. Ve škole je premiantem - šikovným chlapcem, kterému se nedaří plně začlenit do dětského kolektivu a stává se obětí posměchu spolužáků.

Časem zjišťuje, že ho přitahují chlapci, což ho trápí, protože "takový" být nechce. Snaží se navázat vztah s dívkou, tato snaha je však odsouzena k nezdaru. Sám sebe nachází až poté, co se sblíží s Matsem, který má úplně jiný pohled na svět a svou homosexualitou se netají. Jim se rozhodne, že se matce se svou orientací svěří. Ta prodělá psychický šok, Jimovi se však snaží porozumět a postupně si k němu opět najde cestu. Naopak otec skutečnost odmítá přijmout a reaguje pohoršeně, až agresivně. Jimovi se i přesto podaří vyrovnat se s vlastní identitou a vypořádat se s nálepkou "šikovného chlapce".

Citlivě napsaný comingoutový román, který velmi autenticky líčí dilemata dospívajícího chlapce a reakci jeho rodičů. Tato kniha se ve Švédsku již stala moderní klasikou. Vyšla i v Německu, Španělsku a Polsku. Chystá se vydání českého překladu.

Inger Edelfeldtová (*1956) je současná švédská spisovatelka a ilustrátorka (mj. ilustrace děl J.R.R. Tolkiena), která za svá díla pro děti a mládež i pro dospělé čtenáře získala řadu literárních ocenění, mj. německou Deutsche Jugendliteraturpreis (1987) a švédskou Plaketu Nilse Holgerssona (1991).

autor příspěvku: Mirek Pošta