www.004.cz >Gay literatura > Tsiolkas, Christos: Ari

Autor: Waky <>, Téma: Gay literatura, Vydáno dne: 10. 06. 2022
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Dvacetiletý Ari řeší v životě dva problémy - národnostní (je Řek žijící v Austrálii, stejně jako autor) a sexuální (je gay). Život mu značně komplikuje i závislost na drogách. Nepracuje ani nestuduje, a nic z toho nemá ani v úmyslu začít dělat - žije drogami, hudbou a sexem. Jeho život, stejně jako děj knihy, se odehrává mezi střety s rodiči, návštěvami, mejdany a anonymním sexem.

Značný prostor je věnován populární hudbě (Ari má rád spíše tvrdší muziku a naráží na nepochopení G/L komunity: "Co ty jseš to za teplouše?...Nemáš rád Abbu a líběj se ti starý Rolling Stones," říká mu jedna lesbická kamarádka.) Je sympatický dávkou vzdoru, sebevědomí a zdravého rozumu, s nímž vyslovuje nejrůznější názory a soudy ve "zdravě plebejském duchu", rozhodně se nepoddává nějaké menšinové lítosti a sentimentu, s menšinou Řeků i gayů cítí sounáležitost, ale nebuduje si na této identifikaci žádné přebujelé sebevědomí. Cítí sounáležitost i s částí mládeže, která cítí odpor a vzdor vůči světu dospělých, bohužel je tento negativismus maximálně vyhrocený i drogami ("Celá tahle zasraná planeta se stane minulostí, fetuj víc," říká Ari na jednom místě). Ari má rovněž strach ze sblížení a selhává citově v rozhodující chvíli, kdy má říci Georgovi, své dávné platonické lásce, že ho má rád: "Miluju tě. To bych mu chtěl říct, ale jsou to tak sprostý slova, že je nemůžu vypustit z pusy. Ještě nikdy jsem je neřekl a v životě je ode mě nikdo neuslyší."

Christos Tsiolkas patří k autorům, kteří stojí mimo hlavní proud literatury, je jim vlastní nekompromisní a provokativní vyjadřování o sexu, drogách, okraji společnosti a sepětí s populární hudbou, jejich styl bývá označován jako "špinavý realismus".