www.004.cz >Partnerská poradna > Z manžela homosexuál?

Autor: -pap->, Téma: Partnerská poradna, Vydáno dne: 02. 07. 2022
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Dobrý den, s manželem jsme spolu 13 let, 6 let v manželství, máme ročního syna. Teď se mi manžel svěřil, že ho zhruba půl roku přitahují muži. Můžete mi nějak poradit?

Dobrý den,

s manželem jsme spolu 13 let, 6 let v manželství, máme ročního syna. Teď se mi manžel svěřil, že ho zhruba půl roku přitahují muži,na jedné diskotéce na něj jeden vyjel a líbali se spolu. Poté se ještě několikrát sešli, sex nebyl. Ovšem ženy ho také přitahují a náš sexuální život je myslím v pořádku. Je možné po tolika letech výhradně heterosexuálního života změnit orientaci, nebo jde spíše o nějaký úlet? Já jsem schopná i vydržet, aby si zkusil pohlavní styk s mužem a pak se rozhodnul, ale bude to definitivní rozhodnutí. Je pak možné udržet manželství? Byl to pro mě šok a děkuji za rady.

Ještě mi doporučovali sexuologické vyšetření manžela, myslíte, že by ho měl podstoupit a bylo by to k něčemu dobré? A jsou nějaké přenosné pohlavní nemoci,pokud se spolu homosexuálové pouze líbají?

Děkuji Monika


Milá Moniko,

je pochopitelné, že sexuální orientace vašeho manžela je pro vás velmi znepokojující otázka, kterou byste ráda vyřešila. Jistě není příjemné žít v nejistotě, zda Vám manžel uteče za jiným mužem, nebo přinese do vašeho vztahu venerické onemocnění. Z lékařského a sexuologického hlediska je sexuální orientace vrozená a neměnná. Jaký člověk bude žít sexuální a partnerský život záleží zejména na stupni sebepoznání, sebeakceptace a obecné akceptaci společenské.

Takřka u většiny lidí bychom našli možnou erotickou vzrušivost stejným pohlavím. U někoho je toto velmi silné a je schopen se chovat bisexuálně, přičemž sexuální orientaci má buď homo nebo heterosexuální. Rovnovážný stav 50:50 bychom asi těžko hledali, proto někteří sexuologové tvrdí, že bisexualita neexistuje, neboť vždycky jedna preference převáží.

Je možné, že váš manžel má jistou erotickou afinitu také k mužům, ale nemusí to znamenat že je gay. Nicméně skutečnost může být i opačná a Váš manžel právě dospěl do stavu sebepřijetí svého pravého já. Homosexuálové někdy vstupují do manželství - nyní sice méně než za předchozího režimu - ale stále existuje skupina mladých mužů, kteří se domnívají, že je rodinný život a vazba na potomky, "odnaučí" vlastní homosexualitu. Všechna taková manželství jsou více či méně falešná a s vysokou pravděpodobností končí. V naší poradně jsme měli desítky dopisů podobných jako je ten Váš a neznám manželství, které by vydrželo manželovo přiznání k homosexualitě déle než 2 roky.

Je nutné, aby si Váš manžel přiznal, kam patří a co vlastně chce. Vy jste v tomto procesu naprosto nezúčastněná. Netlačte na něj, ani nečekejte, že to bude s vámi řešit. Vhodnou variantou je právě sexuolog, který mu může pomocí rozhovoru či PPG vyšetření pomoci s jeho sebepoznáním, ale není to samozřejmě všechno. Každý si to v hlavě musí nakonec srovnat sám.

Nenechejte si od manžela vyprávět jakékoliv příběhy o erotickém objevování mužů. Je to bolestivé, nemá to význam a jenom vás to vrhá do sebezkoumání, jestli jste přitažlivá, jestli Vás má ještě rád atd. Lépe nevědět a neřešit. Pak ale manžel musí řešit za vás oba právě riziko nákazy venerickým onemocněním. Při líbání se může nakazit celou řadou nemocí - různé bakterie, způsobující záněty mandlí a hltanu, chlamydií, kapavku - pokud je i na mandlích, syfilis, mononukleózou, vzácně i hepatitidou B a C. Nepropadejte ale panice, pravděpodobnost je velmi nízká.

Buďte na manžela vlídná, ale nekompromisní v brzké odpovědi na otázku na vyřčenou otázku. Pokud se někde bude eroticky realizovat s mužem, musí dodržet zásady bezpečnějšího sexu. Nebude to lehké ani pro Vás ani pro něj, hysterické dramatické scény nic nevyřeší, pokud se k nim bude schylovat, doporučuji přistoupit k rozchodu rozumnou dohodou.

Držím Vám palce

Mgr. Petr Kaňka Poradna 004