www.004.cz >Mezipatra > V neděli zakončí festival promítání filmů Zápaďák a Shortbus

Autor: -cod->, Téma: Mezipatra, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Nedělní projekcí a vyhlášením vítězů bude slavnostně zakončen už 7. ročník gay a lesbického filmového festivalu MEZIPATRA 2006! Německý režisér Wieland Speck uvede svůj snímek Zápaďák, projekci kontroverzního Shortbusu osobně představí John Cameron Mitchell.

Praha, 9.11. – Nedělní projekcí a vyhlášením vítězů bude slavnostně zakončen už 7. ročník gay a lesbického filmového festivalu MEZIPATRA 2006! Německý režisér Wieland Speck, ředitel sekce Panorama mezinárodního filmového festivalu Berlinale, uvede svůj snímek Zápaďák, projekci kontroverzního Shortbusu osobně představí John Cameron Mitchell.

Sobotní večer načne oslavu letošních Mezipater oficiální festivalovou párty WOW! v klubu Friends, v neděli vyvrcholí filmová přehlídka projekcí čtyř celovečerních filmů a pásma krátkých snímků s lesbickou a transgender tematikou „Holky mimo normy“. Odpoledne zahájí hvězdně obsazené Šťastné konce (Lisa Kudrow, Maggie Gylenhaal), po ní bude následovat Zápaďák natočený v roce 1985 ilegálně v Praze, Speckův subtilní pohled do politikou zkřiveného života dvou gayů, rozdělených Berlínskou zdí. Režisér Wieland Speck z německého Berlinale, mimo jiné duchovní otec ceny Teddy Award pro nejlepší gay a lesbické filmy ve své sekci, přijal pozvání a film v neděli sám uvede. Ve velkém sále se festival rozloučí se svými diváky českou premiérou kontroverzního filmu Johna Camerona Mitchella Shortbus. Své nejnovější dílo Mitchell uvede ve Světozoru osobně.

Letošní ročník festivalu Mezipatra, v pořadí již sedmý, dodržuje tradici rok od roku rostoucí návštěvnosti. „Zaplněný sál nám dělá samozřejmě radost, je to známka toho, že o nás lidé vědí a s festivalem počítají. Počet diváků a významných zahraničních hostů jen odráží naše postavení jako největší kulturní akce s gay a lesbickou tematikou ve středoevropském kontextu,“ komentoval divácký zájem ředitel festivalu Aleš Rumpel. V pondělí padl návštěvní rekord na jeden film při slavnostním zahájení, spojeném s promítáním úsměvného kanadského snímku Něco úplně nového, kdy ve velkém sále kina Světozor sedělo přes 400 diváků. Každý den přitom Mezipatra naplňují oba sály Světozoru průměrně 700 diváky.

Ve čtvrtek (9.11.) večer proběhlo velice úspěšně čtení z českého překladu knihy Jakoba Israela de Haana Pijpelinky, o který se postarala Veronika Havlíková. Přitažlivost první otevřeně homosexuální knihy v Holandsku prokázala i živá diskuze návštěvníků s překladatelkou.