Američtí konzervativci v čele s prezidentem Georgem Bushem utrpěli v úterý citelné porážky i v některých důležitých místních referendech, která provázela volby do Kongresu USA. Prohráli referendum o zákazu všech potratů, o zákazu homosexuálních manželství i o zákazu výzkumu kmenových buněk.
Washington 8. listopadu (ČTK) - Američtí konzervativci v čele s prezidentem Georgem Bushem utrpěli v úterý citelné porážky i v některých důležitých místních referendech, která provázela volby do Kongresu USA. Prohráli referendum o zákazu všech potratů, o zákazu homosexuálních manželství i o zákazu výzkumu kmenových buněk. Celkem se souběžně s volbami konalo ve 37 státech USA 205 různých referend.
Nejvýznamnější referenda s možným federálním dopadem se týkala právě potratů, manželských svazků homosexuálů a výzkumu kmenových buněk. Voliči v Jižní Dakotě se vyjadřovali k vůbec nejtvrdšímu návrhu zákazu všech potratů. Navrhovaný zákon zakazoval přerušení těhotenství dokonce i v případech znásilnění nebo incestu.
Zamítnutí tohoto návrhu je hodnoceno jako významná porážka konzervativců. Ti utrpěli další těžkou ránu v otázce homosexuálních manželství ve státě Arizona. V sedmi jiných státech, kde byla v úterý tato otázka předmětem referenda, sice stoupenci legalizace těchto svazků prohráli, ale výsledek z Arizony je průlomový, protože je to vůbec poprvé, co v obdobném referendu sňatky gayů a lesbiček v USA prošly. V minulosti ztroskotaly i v dalších 20 státech USA.
Těsně zvítězili ve státě Missouri i stoupenci povolení výzkumu kmenových buněk. Celostátní pozornost k tomuto referendu upoutal známý herec Michael J. Fox, který významně podpořil stoupence výzkumu. Fox trpí Parkinsonovou chorobou, k jejíž léčbě by výzkum kmenových buněk mohl podle odborníků přispět. Také proti tomuto výzkumu se konzervativci ve Spojených státech tvrdě ohrazují.
Za významný označují pozorovatelé i výsledek referenda v Michiganu, kde se voliči vyslovili pro to, aby rasa a pohlaví nehrály žádnou roli při posuzování žádostí o přijetí na státní univerzity nebo do vládních úřadů. Připojili se tak ke Kalifornii a Washingtonu, kde již byly zrušeny některé případy uzákoněné takzvané pozitivní diskriminace. Ta zajišťuje určitým skupinám obyvatelstva pomocí stanovených kvót zastoupení ve školách a úřadech, i když nesplňují kvalifikační kritéria.
V dalších sledovaných referendech prošel v Ohiu a Arizoně zákaz kouření na všech veřejných místech, v Arizoně a Jižní Dakotě návrh na zvýšení daně z tabáku (v Missouri byl naopak obdobný návrh zamítnut). V Nevadě a Coloradu voliči zamítli legalizovat držení jedné unce (zhruba 30 gramů) marihuany.