www.004.cz >Mezipatra > Václav Havel převzal záštitu nad Mezipatry

Autor: -cod->, Téma: Mezipatra, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Za šest týdnů přivítá Brno a poté Praha již sedmý ročník filmového festivalu Mezipatra. Ten je věnován především filmům s gay a lesbickou tématikou a je největší každoroční akcí svého druhu ve střední Evropě.

Brno, Praha 16. 9. 2006: Za šest týdnů přivítá Brno a poté Praha již sedmý ročník filmového festivalu Mezipatra. Ten je věnován především filmům s gay a lesbickou tématikou a je největší každoroční akcí svého druhu ve střední Evropě.

Nyní potvrdila převzetí záštity nad festivalem vzácná osobnost, bývalý prezident Václav Havel. Ten se netají svojí vstřícností ke gay a lesbické menšině a před časem také veřejně ocenil přijetí zákona o registrovaném partnerství. Dalším patronem festivalu je pražský primátor Pavel Bém. Brněnský primátor odmítl vzhledem k nadcházejícím komunálním volbám záštitu převzít. Není totiž jisté, zda bude opětovně zvolen.

Hlavním tématem aktuálního ročníku Mezipater je puberta a dospívání jako zásadní období hledání vlastní identity i sexuální orientace. Další část programu je věnována jedné z nějvýraznějších postav nizozemské literatury a zároveň jednomu z nejvýznamnějších homosexuálních romanopisců Gerardu Revemu, který zemřel letos 8. dubna, a filmovým adaptacím jeho děl. V neposlední řadě budou představeny snímky slovenské kinematografie s g/l námětem. Hlavnímu tématu festivalu je přizpůsoben i hlavní vizuální motiv, který má podobu série autentických textů vystihujících jak specifickou expresivitu teenager jazyka, tak problémy, které v této fázi života mladí lidé řeší.

Festival bude slavnostně zahájen v kině Scala 27. října. Další projekce proběhnou v klubovém kině Art. Brněnská část festivalu skončí 4. 11. v klubu Favál, kde proběhne závěrečná party. Poté se festival stěhuje do Prahy, kde bude probíhat v termínu 6.–12. 11. v kině Světozor. Jako již tradičně budou obě části festivalu doprovázeny divadelními představeními, výstavami, literárními večery a diskuzemi. Ozvěny festivalu proběhnou také v Českém Těšíně.

Kontakt pro média:
• Kateřina Horčicová, tel: 608 508 038
• Marek Procházka, tel: 776 872 609

Záštita: Václav Havel - spisovatel, dramatik a bývalý prezident, Pavel Bém - primátor Hlavního města Prahy

Finanční podpora: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, International Visegrad Fund, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, British Council, Goethe Institut Prag, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Švýcarské konfederace, Statutární město Brno

Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas 1 Radiožurnál

Mediální partneři: Respekt, Cinepur, Metropolis, ČRo Brno, Radio 1, Rádio Krokodýl, Tojsemja.cz, Seznamka.cz, 004.cz, Bengales.cz, iList.cz, Amigo, Metrovision, SNIP & comp. a další

Sponzoři: Restaurace Pálffy palác, Střihoruký Edward, Hotel Slovan Brno, The Saints bar, Studio Henri, Café Latimerie, Café La Solitaire, Club Valentino, Restaurace U Emila, Restaurace Áčko, Piano bar, Barclub H46 a další