www.004.cz >Akce/reportáže > Gay Pride Day v roce 2006

Autor: Ivo Procházka <>, Téma: Akce/reportáže, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Seznam nejzajímavějších míst a termínů, kde lze navštívit letošní Gay Pride Day. Tradičně zahajující belgický Brusel se posunul až za Lucemburk, takže konečně i toto město a země se zařadilo mezi „civilizované“. A posunula se i Varšava, takže kromě Kanárských ostrovů začínáme až ve druhé půlce května.

Tradičně zahajující belgický Brusel se posunul až za Lucemburk, takže konečně i toto město a země se zařadilo mezi „civilizované“. A posunula se i Varšava, takže kromě Kanárských ostrovů začínáme až ve druhé půlce května. Z původní „patnáctky“ EU se tedy nekoná snad již jen v Aténách. Ostatně v Řecku jsou postoje veřejnosti k naší minoritě nejhorší.

V německém adresáři nejsou zmíněna balkánská a pobaltská města, která sice mnohdy v některé podobě Gay Pride organizují, ale leckdy neveřejné nebo lze očekávat problémy v jejich průběhu, leckdy s nedostatečnou ochranou státních orgánů. Polské akce, kde lze rovněž očekávat potíže, jsem vyhledal jinde. Nebyla zmíněna také jedna z nejvýznamnějších letošních akcí Gay Pride – jeho první ročník v Moskvě, který se za významné podpory Američanů koná poslední víkend v květnu, ale byl starostou Lužkovem zakázán.

Jinak jedná se o termíny pochodů (Parade), v řadě míst je Gay Pride týdenní akcí s množstvím kulturních a společenských aktivit (pak většinou pochodu předchází). Tam, kde je uvedeno datum celého víkendu organizátoři dosud nespecifikovali, kdy se bude pochod konat (většinou to je v sobotu).

Takže nejzajímavější města a termíny:

Seznam není samozřejmě kompletní, zejména v Německu probíhají akce i v menších městech (Singen, Oldenburg), v Anglii bývá velkolepá akce v Brightonu, atd.