www.004.cz >Zábava > Přehled zajímavé g-l literatury

Autor: -zab->, Téma: Zábava, Vydáno dne: 11. 07. 2022
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Dnes žijeme ve 21. století, kde tolerance ke 4 % menšině je značně uspokojivá. Často se, ale setkávám s názory poměrně opačnými. Jsou to hlavně zkreslené postavy z gay filmů nebo literatury. Lidé časti vidí gaye nebo lesbičky jako zabijáky nebo oběti nemoci AIDS.

Dnes žijeme ve 21. století, kde tolerance ke 4 % menšině je značně uspokojivá. Často se, ale setkávám s názory poměrně opačnými. Jsou to hlavně zkreslené postavy z gay filmů nebo literatury. Lidé časti vidí gaye nebo lesbičky jako zabijáky nebo oběti nemoci AIDS. Rád bych se to pokusil měnit, snadno dostupným výběrem literárních žánrů.

Jako prvního autora bych zmínil Jacka Higginse z Velké Británie. Na kontě už má přes padesát románů a jeden z nich, nesoucí jméno, ANDĚL SMRTI, pojednává o vztahu dvou vysloužilých armádních důstojníků, kteří už jako mladí absolventi našli k sobě cestu na vojenské akademii. Autor popisuje celkový vztah od mládí do důchodu. Teprve v důchodu jim bohatý obchodník nabídne slušně placenou práci, tou to taky skončí katastroficky.

Dalším románem je POSLEDNÍ EXTÁZE od Simony Monyové, tato mladá autorka píše především pro ženy. popisuje zde vztah starších rodičů a devatenáctiletého syna, který se snaží dát rodičům najevo svůj coming out, ale neví přesně jak to provést. Nakonec se pokusí o sebevraždu, ale k tomu nedojde. Teprve na psychiatrii se vše provalí. Rodiče svého syna odtamtud odvezou domů a začínají s to chápat synovu orientaci. To nebude dlouho trvat a chlapec si začne opět sebevraždu plánovat.

Dalším známým autorem je Radoslav Nenadál, který píše romány a prózy. První začnu prózami. Próza DEZÝ DEZÚ pojednává o zaslepeném citu matky a syna. Matka se snaží vnést do života syna dobré zázemí. Zakládá divadelní baletní sbor, ale syn to odmítá. Tvrdě naráží, že nechce skončit jako gay. další prózou je RŮŽOVÝ KAVALÍR, pojednává o životě gaye v době totalitního režimu a dvou stařenek, kteří se ho ujímají. O ŠPORHERTCE A RAKVÁŘOVĚ DCEŘI, zde jen upozorním na citelné vidění Letenského sadu v době druhé světové války. Zpátky do současnosti UČEDNICE, próza pojednávající o mladíkovi a stárnoucí ženě. Mladík ženu využívá ke čtení bible a církevních hodnot. aby si ho žena udržela začne mu dávat hotovost, ale za čas mladík odjíždí do zahraničí jako prostitut, po letech se vrací zpátky a u ženy se usadí. Avšak jí se to nelíbí a mladíka vyhazuje z bytu. Po dvou letech ho potká jako call boye.

Román MY TĚ ZAZDÍME, AIDO je svým druhem nejznámější. Bývalý prostitut se zamiluje do vysokoškoláka, prožívají spolu nádherné období až do osudného výletu na Karlštejn, kde je napadne skupina skinů. Vysokoškolák se ocitá celoživotně v psychiatrické léčebně následkem traumatu. Bývalý prostitut se předávkuje léky a umírá. Benjamin Lebert jako 17-letý autor popisuje v románě CRAZY život na internátní škole a jeho lesbicky orientované sestře. Román byl rovněž zfilmován podle skutečné události na internátě.

Další autor známých románů ČELISTI, HLUBINA, BESTIE, SATANSKÉ MOŘE, Peter Benchley popisuje ve zkrácené verzi životy gayů. Heinz Gunter Konsalik ve svém románě HŘÍŠNÁ PLAVBA PACIFIKEM popisuje život pasažérů na zaoceánské lodi. Ať už se jedná o bohaté stace, jednovaječná dvojčata, lupiče, transvestitálního masochisty nebo dvou homosexuálů.

Pro 004.cz vybral MILDA


GAY BELETRIE - O NÁS A O SOBĚ SAMÝCH


DALŠÍ KNIŽNÍ TITULY


PUBLICISTIKA