www.004.cz >Otázky homosexuality > Můj 13 letý syn je asi gay

Autor: -oth->, Téma: Otázky homosexuality, Vydáno dne: 17. 10. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Mám 13 ti letého syna. V poslední době u něho nastalo období puberty. Máme spolu otevřený a kamarádský vztah. Mluvíme otevřeně o všem a bez předsudků. Svěřil se mi, že začal letos o prázdninách s onanií. Pozoruji na něm však několik signálů v chování, které nasvědčují možné gay orientaci.

Mám 13 ti letého syna. V poslední době u něho nastalo období puberty. Máme spolu otevřený a kamarádský vztah. Mluvíme otevřeně o všem a bez předsudků. Svěřil se mi, že začal letos o prázdninách s onanií. Pozoruji na něm však několik signálů v chování, které nasvědčují možné gay orientaci. Pokoušel jsem se na toto téma začít rozhovor, ale jeho postoj k vyjádření svého zaměření je odmítavý. Nejde mi o jeho doznání k vlastní sexualitě, chci ho pouze ušetřit všech možných problémů spojených s přiznáním rodičům a vlastním životem. Řekl jsem mu, že pokud bude mít nějaké pochybnosti, může se kdykoli svěřit.Tvrdí, že žádné pochybnosti nemá. Znám ho ale natolik dobře, že vím, že ho něco trápí. Jeho povaha mu však nejspíš nedovolí ani v pozdějším věku svěřit se se svou možná odlišností. Mám ho moc rád a nechci, aby se trápil kvůli věci, za kterou nemůže. Můžete mi poradit jak mu co nejvíce usnadnit jeho dospívání? S jeho orientací si nejsem jist a nechci mu svým chováním ublížit.

Daniel


Vážený Danieli,

kéž by bylo více dotazů, jako je ten váš. Přijmout odlišnou sexuální orientaci vlastního dítěte je pro mnohé rodiče nepřekonatelný problém. Ještě dříve než se dozví, že je jejich syn gay či dcera lesbička dávají někteří rodiče v rozličné míře najevo svůj homofobní postoj vůči homosexualitě. V nejrůznějším kontextu týkající se homosexuality tak vysílají k dítěti jasné signály, že homosexualita není normální. V případě, že se tyto negativní postoje rodičů, ale i společnosti v okolí dítěte váží k jeho vlastním citům, začínají si je spojovat s hříchem a odporem a snaží se je potlačit. Tomuto jevu říkáme internalizovaná homofobie. Dítě má pak problémy s vlastním sebepřijetím a představa, že se to dozví rodiče je traumatizující.

Z Vašeho dotazu je tedy jasné, že z vaší strany je vše v pořádku. To je nepředstavitelně velký vklad, který jste nedocenil. Už to, že ví, že se k této problematice stavíte pozitivně a otevřeně mu ohromě pomáhá. Samozřejmě za předpokladu, že cítí určitou nejistotu s vlastní orientací či gay skutečně je.

Ve 13 letech sexualita muže teprve zraje a je předčasné chtít po synovi, aby již v tuto chvíli věděl na 100% kým je a žil otevřeně jako gay, i kdyby jím měl být. Probíhají socializační procesy mezi vrstevníky. Musí mít pocit, že je dostatečně dospělý a vyspělý ve svém věku, musí mít pocit, že se z něj stává muž. Pokud mu řeknete, že si myslíte, že je gay, nechtěně mu ublížíte, neboť mu tím nalepíte jakousi neviditelnou cedulku: Málo mužný, zženštilý – odpovídá stereotypu zženštilého gaye. Ačkoliv se o tom již vícekrát nebudete bavit, tato informace se mu hluboce vryje do paměti a bude ho nahlodávat.

Mnoho gayů se svěřuje z rodičů jako první své matce. Matky jsou empatičtější, méně agresivní a mateřská láska na první pohled slibuje snazší přijetí. Naopak u muže – u otce hrozí takovéto chlapské zklamání nad vlastním synem, někdy agresivní reakce.

Jak jsem z dotazu vypozoroval, svému synovi jste i přítelem, kterému se nestydí svěřit s tím, že onanuje. Chce vám ukázat, že jeho dospívání je v pořádku, nechce vás ani trošku zklamat. Jste jistě jeho vzorem.

Co tedy dál? Myslím, že byste neměl na syna vytvářet nátlak, že vám má svěřit, přiznat. Důvěru nelze vytvořit slovy: „Mně se můžeš svěřit se vším!“ Ale především fér jednáním a liberálními postoji i k závažnějším věcem, klidnými a rozumnými reakcemi na průšvihy, které k mládí patří. Když se dítě svěří je dobré ocenit jeho upřímnost. Teprve pak můžeme očekávat, že se naučí svěřovat a chodit pro radu i k rodičům.

Na vás je, abyste syna nenápadně pozoroval a v první řadě vytvářet takové přátelské prostředí, aby si byl 100% jistý, že nedáte najevo zklamání nad jeho případnou homosexualitou. Komentujte homofobní výpadky, komentujte informace z gay světa v televizi. Nesmíte nadále dávat najevo, že není něco s jeho dospíváním v pořádku. Naopak by bylo vhodné jej podpořit, že je mužem. Pokud je gay, lze očekávat, že vám to neřekne dříve než mu bude 15 let. Vlastní sebepřijetí je obvykle otázkou po pubertě. Pokud dodržíte ono přátelské prostředí je pravděpodobné, že do 18 let by mohl vyjít s pravdou ven. Doporučil bych vám projekt Mohu být gay? http://sebepoznani.004.cz. Je určen pro mladé kluky, kteří si nejsou jisti sami se sebou. Vy sám tam naleznete popis toho, jak vypadá dospívání gaye v homofobním prostředí, což by vám mohlo pomoci s utvářením představy, jak na to, aby se syn cítil dobře. Bylo by na místě informovat o společném postupu vaši ženu. Držím vám palce.