www.004.cz >Období coming-outu > Vývoj sexuální preference

Autor: -oco->, Téma: Období coming-outu, Vydáno dne: 01. 09. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Jako malý kluk (období kolem 7-9let) se mi ještě holky nelíbily ale cítil jsem něco málo ke klukům, ale vůbec jsem si to v té době neuvědomoval. Zhruba v 11-13 letech se mi začaly líbit holky, a o tom že by se mi mohli líbit kluci nemohla být vůbec řeč. Ale v asi 15 letech se mi sice líbily holky ještě více, ale začal jsem si uvědomovat, že se mi líbí taky kluci...

Je mi 18 let a chtěl bych se zeptat jestli jsem po sexuální stránce v "pořádku". Jako malý kluk (období kolem 7-9let) se mi ještě holky nelíbily ale cítil jsem něco málo ke klukům, ale vůbec jsem si to v té době neuvědomoval. Zhruba v 11-13 letech  se mi začaly líbit holky, a o tom že by se mi mohli líbit kluci nemohla být vůbec řeč. Ale v asi 15 letech se mi sice líbily holky ještě více, ale začal jsem si uvědomovat, že se mi líbí taky kluci, nicméně holky se mi v té době líbily mnohem víc. Zhruba v 16 letech však nastal zlom: postupně se mi přestávaly líbit holky a čím dál více se mi líbili kluci. Nyní se mi líbí prakticky pouze kluci, ale při erotických představách si často představuju holky. Ještě musím dodat, že se mi líbí kluci zhruba od 13-17 let. Chtěl bych se zeptat, jestli se ještě může má orientace změnit,nebo jestli je pravděpodobné, že homosexuálem zůstanu, a taky jestli je v pořádku, že se mi líbí mnohem mladší kluci.

Bob


Ahoj Bobe,
 
děkujeme za dotaz, abychom ti však dokázali se stoprocentní jistotou říci, jaká je tvá orientace na základě několika neurčitých řádků, museli bychom být vědmy s křišťálovou koulí:-)).

O problematice sebepoznání jsme v poradně již psali – rubrika coming out. Pro tebe neplatí nic jiného. Tak jak se stáváš dospělejším, krystalizuje tvá osobnost a opouštíš heterosexuální koleje, ve kterých jsi byl vychováván. To je u gayů zcela běžné, že si svou orientaci uvědomují až mnohem později. Věk 18 let je zlomovým u většiny gayů. City k určitému pohlaví se ustálí a pokud cítíš, že se ti líbí chlapci, je nutné nepotlačovat a nepodceňovat tyto tendence. Později se již nemění. Jen v případě psychických problémů se sebepřijetím je možné, že se gay pokouší zvrátit svůj osud styky se ženami, někdy se i ožení. Taková manželství nemají dobrý konec. Zvláště je smutné, když už jsou na světě děti, které pak zůstávají u osamocené matky. Je třeba zdůraznit, že o sexuální orientaci se nerozhoduje během vývoje, který jsi popsal, ale při nitroděložním vývoji mezi 8-p týdnem těhotenství při formování hypotalamu v mozku na základě genetických či jiných dispozic a vlivů. Více na stránkách homosexualita.004.cz. Nyní už je jen na tobě jen proces sebepoznání.

Nyní k věku sexuální preference- věk, který jsi označil svědčí o tzv. efebofílii. Tedy preferenci pubertálních a postpubertálních chlapců. Tato orientace je poněkud problematická při hledání partnera ve vyšším věku, kdy se zvětšuje věkový rozdíl mezi tebou a preferovaným objektem. O této problematice připravujeme samostatné téma.

Myslím, že bude na místě popsat podobné termíny. U homosexuálních mužů se označuje za pedofilii preference dětí do 13 let, efebofilie vyhledávání partnerů 15 - 20letých, androfilie zaměření na dospělé muže a gerontofilie zaměření na starce. U lesbických kontaktů se hovoří o korofílii (děti), partenofilii (adolescentní dívky), gynekofílii (dospělé ženy) a graeofílii (stařeny).

V současné době připravujeme nový projekt, který by měl pomoci mladým gayům v jejich precoming outu a vlastním coming outu s procesem sebepoznání. Projekt tématicky předchází brožuře MUDr. Procházky – Coming out, který nalezneš na stránce http://comingout.004.cz Chtěli bychom tě tímto požádat, jestli by sis projekt nepřečetl a my bychom se tě posléze zeptali na několik otázek. Několika stránkový projekt ti pošleme emailem, budeš-li souhlasit. Měl-li bys chuť, můžeme ti pomoci s kontaktováním sexuologa v tvém okolí.

Hodně štěstí