www.004.cz >Období coming-outu > Jak to mám říct doma a kamarádům?

Autor: -oco->, Téma: Období coming-outu, Vydáno dne: 21. 05. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Je mi 24 a donedávna jsem nebyl se svou orientací na 100% smířený. Nicméně minulý týden jsem poznal jednoho fajn kluka. Předtím jsme si psali maily a já se mu svěřil i s tím, že s tím ještě nejsem úplně smířen. On je naprosto skvělý a když jsme se potkali podruhé, bylo rozhodnuto a já mu mohl říci do očí, že jsem se již smířil. Moc mi pomohlo říci to někomu a poznat někoho, kdo je na tom stejně.

Ahoj, je mi 24 a donedávna jsem nebyl se svou orientací na 100% smířený. Nicméně minulý týden jsem poznal jednoho fajn kluka. Předtím jsme si psali maily a já se mu svěřil i s tím, že s tím ještě nejsem úplně smířen. On je naprosto skvělý a když jsme se potkali podruhé, bylo rozhodnuto a já mu mohl říci do očí, že jsem se již smířil. Moc mi pomohlo říci to někomu a poznat někoho, kdo je na tom stejně. Bylo to, jako bych se podruhé narodil. Tak proběhl můj vnitřní coming out a já tomu klukovi budu navždy vděčný. Nicméně to o mně skoro nikdo neví (rodiče,kamarádi...). Poraďte jak to šetrně sdělit kamarádům a hlavně rodině. Díky za odpověď.

Tom  


Rodinný coming out:

 Za prvé doporučuji kapitoly z tématu coming out -  Vzdáleni od těch nejbližších . Volba způsobu, kterým to sdělíš je velmi důležitá, ale zásadní je v každém případě připravenost tvých rodičů přijmout tento fakt. Můžeš to podat sebelépe a nepovede se to, ale někdy to stačí prohodit třeba při mytí nádobí a je to OK.

Dopis se někdy jeví jako nejsnazší forma sdělení. Zanechat dopis třeba před odjezdem na dovolenou a dát tak rodičům čas reagovat jejich vlastním způsobem zatím co budeš pryč. Vyhneš se tak možné agresi, nepříjemným slovním útokům a pohledu na citově rozložené rodiče.
Dej rodičům čas. Tobě trvalo celý tvůj dosavadní život, než jsi se vyrovnal se svým údělem. Nyní dej čas také jim. Zpočátku budou možná zoufalí, nebo se budou zlobit, ale ne věčně. Jednou se umoudří. Možná že s tebou budou nesouhlasit, nebo tě budou odsuzovat, ale pravděpodobně tě neodvrhnou. A v této fázi je na tobě, abys s nimi udržoval kontakt. Dej jim vědět, že bys byl rád, kdyby se ti ozvali a jak s tebou mohou navázat spojení. Většinou se rodiče usmíří do měsíce, někdy potřebují i více času. Čím více informací o homosexualitě jim poskytneš, tím dřív budou jako dřív.
Psaní dopisu vám bude chvíli trvat a pomůže vám seskládat si vlastní myšlenky opatrně a jasně.

 Můžete to také celé nechat na sourozenci, který jim dopis předá a bude připraven odpovídat na obvyklé otázky za vás, pokud očekáváte velmi nepřátelskou a zápornou reakci.

Jestliže se rozhodnete o sdělení tváří v tvář, doporučujeme mít dobře zvážená všechna kritéria, o nichž jsme psali v kapitole Otázky pro tebe.
Pro sdělení z očí do očí je zásadní výběr vhodného okamžiku. Nikdy se o to nepokoušejte ve spěchu, nebo když jsou rodiče zaměstnáni nějakou činností a jsou nepozorní. Pravděpodobně by to nemuselo napomoci následné reakci, která by mohla být i značně nečekaná, právě pro své ovlivnění daným okamžikem. Jestli si děláte starosti s jejich reakcí, nebojte se jim říci, že jste se velmi báli to říct dřív, abyste je nezranili, ale že jste cítili potřeby jednat čestně a upřímně. Naslouchejte jim a veďte dialog.
Nedoporučujeme pít alkohol, nebo se opít, přestože si třeba myslíte, že se potřebujete napít proto, aby z vás spadla nervozita.

Mezi kamarády:

Sdělit pravdu o své orientaci kamarádům je mnohem jednodušší. Riziko odmítnutí je zde potlačeno tím, že když se to nepovede, najdeme si kamarády jiné. Rodiče bohužel nevyměníme.

Pokud odlišné sexuální cítění je důvodem proč vás kamarád, kamarádka, či dobrý přítel odvrhne, nelitujte toho, že ho tím ztrácíte a že jste mu to neměli říkat, protože pokud člověku záleží na Vás a je jeho vztah k vám upřímný, odhalení menšinové orientace by nemělo být překážkou, aby váš doposud pěkný vztah měl končit. Věřte tomu, že prostě takový člověk nestál za to, aby byl někým, kdo je vám blízký. Myslím, že naleznete mnoho vyspělých lidí, se kterými můžete mít pěkný otevřený vztah, kde vaše cítění nebude tabuizováno a občas bude znamenat legraci a zpestření všedního dne. Je mnohem lepší mít přátele, kterým se můžete svěřit, než jen ty se kterými se jen pěkně opíjíte v hospodě, ale k ničemu jinému vám dobří nejsou.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde