www.004.cz >Prevence hiv - aids > Možnosti jak se chránit

Autor: -prh->, Téma: Prevence hiv - aids, Vydáno dne: 28. 10. 2021
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Věrnost má smysl jen tehdy, je-li oboustranná a jen pokud jsou oba prokazatelně HIV negativní. Říci, že si vybírám s kým spím, je mylná domněnka, že tak ochráním pře HIV. Pozitivní může být každý, kdo sexuálně žije. Jaké jsou jiné metody než kondom?

Věrnost má smysl jen tehdy, je-li oboustranná a jen pokud jsou oba prokazatelně HIV negativní. Říci, že si vybírám s kým spím, je mylné pochopení ochrany před HIV. Pozitivní může být každý, kdo sexuálně žije a není šance to na něm poznat.

• Je dobré včas a řádně vyléčit záněty močových cest - uretritidy, pohlavní choroby, záněty žaludu a předkožky – balanitidy a především již první náznaky kondylomat. Tato onemocnění znásobují riziko přenosu HIV.

• Samotný lubrikační gel bez kondomu sníží riziko vzniku oděrek, ale tuto metodu nelze považovat za účinnou ochranu.

• Přerušovaná anální soulož jen mírně sníží riziko pro pasivního partnera. Pro aktivního zůstává riziko stejně vysoké.

• Prohlídka pohlavních orgánů partnera zrakem sníží riziko nákazy jinou pohlavní nemocí. Infekci HIV nelze rozpoznat.

Použití kondomu je známkou vyspělosti člověka, důkazem jeho zodpovědnosti, inteligence a vzdělanosti.

 

Bezpečné praktiky

Vzájemná masturbace je prakticky bez rizika přenosu HIV, stejně tak jako líbání a polibky. Sliny HIV pozitivních osob obsahují virus HIV, ale oproti jiným tělním tekutinám v zanedbatelném množství. Sliny navíc přirozeně obsahují látky, které HIV ničí. Doposud nebyl ve světě popsán žádný ověřený případ nakažení tímto způsobem.

 

Žádné riziko nehrozí při dotýkání, mazlení (petting, necking).

Jisté obezřetnosti je třeba dbát při francouzském líbání, nikdy byste se neměli takto úmyslně líbat s člověkem, který již trpí AIDS nebo víte, že je HIV pozitivní a má vysokou virovou nálož. Běžně se při francouzském líbání virus nepřenáší, ale riziko za výjimečných okolností zcela vyloučit nelze.